Головна Важливе «Росіянам буде складно вискакувати з домовленості». Зеленський розповів про порядок денний саміту у Швейцарії

«Росіянам буде складно вискакувати з домовленості». Зеленський розповів про порядок денний саміту у Швейцарії

by host

Володимир Зеленський розповів, що на порядку денному інавгураційного Мирного саміту у Швейцарії будуть три найменш контраверсійні серед міжнародної світової спільноти пункти. Це ядерна, продовольча безпека та гуманітарний блок, передає кореспондентка Радіо Свобода.

«Три пункти виносимо, які об’єднують всі країни, бо багато країн, які балансують між Україною та Росією, кажуть: є складні речі, які без росіян не вирішуються і таке інше. Ось ми відсунули убік те, що, може, знаєте, якось роз’єднувати країни», – зазначив Зеленський, спілкуючись із журналістами 24 травня.

В контексті енергетичної безпеки український президент згадав окуповану Запорізьку АЕС, що включає шість блоків.

«Не раз про це говорив, що може бути шість Чорнобилів… Це серйозний виклик, зважаючи на кількість ракетних ударів, які нещадні і хаотичні – по-різному. Але головне, що найстрашніше – їх щодня завдає Росія», – сказав він.

Що стосується продовольчої безпеки, президент України нагадав про Чорноморську зернову ініціативу, що діяла, зокрема, завдяки зусиллям Туреччини й ООН. Саме їхнє посередництво, на думку Зеленського, й утримувало Росію деякий час у межах цих домовленостей.

«Вони вискочили із цього коридору, з цієї домовленості… Чому так довго наважувалися? Бо домовленість у них була з ООН і Туреччиною. Це ще раз мене максимально штовхало до того, що спочатку має бути договір з великою кількістю партнерів, а потім ці партнери – будь ласка, несіть це росіянам, тисніть на них, – немає проблем. І тоді їм буде дуже складно вискакувати з домовленості, якщо там представники великих країн, особливо країн, які до цього балансували і які мають взаємні з росіянами економічні інтереси», – наголосив президент.

Складовою гуманітарного аспекту Зеленський назвав обмін усіх на всіх. Російська сторона, на думку президента України, досі не пішла на цей крок, бо «вони просто проти будь-яких кроків уперед до закінчення війни». Також у його межах порушуватиметься питання повернення українських дітей.

На інавгураційному саміті у Швейцарії, продовжив голова держави, Україна хоче «не просто привітатися», а досягти згоди за трьома пунктами мирної формули, щоб «хоч якось рухатися вперед».

«Ми вважаємо, що ми здатні більшою частиною світу підтримати ці три пункти і з цим комюніке і вийти… Пропрацювати після саміту технічно, за дрібними деталями наші кроки, виконання цих трьох пунктів – це найголовніше, чого я чекаю від цього саміту», – підсумував Зеленський.

Віе також зауважив, що Росія намагається запобігти приїзду лідерів на мирну конференцію, щоб «уникнути будь-яких кроків до закінчення війни і забрати ініціативу в свої руки та базуватися знову на їхньому ультиматумі».

«Ми знаємо, кого вони просять, із якими країнами зустрічаються, їхні діалоги з Китаєм. Загалом, дурнів немає, і розвідки теж є. Тому ми взагалі розуміємо, що вони роблять… Проте ми проведемо саміт, як би складно нам не було… І росіяни це розуміють, якщо нам вдасться домовитися про три пункти й потім технічно розробити виконання – звичайно, всі скажуть, а що далі? То, може, давайте тоді всі інші (пункти – ред.)? Звичайно. І вони розуміють, що решта – так чи інакше доведеться приймати якусь позицію, і росіянам доведеться обговорювати», – резюмував Зеленський.

Читайте також: Президент Чилі у розмові із Зеленським підтвердив участь у Глобальному саміті миру

Конференція, яку українська влада називає Глобальним самітом миру, відбудеться 15–16 червня. Очікується, що від 80 до 100 країн візьмуть участь у зустрічі на розкішному курорті Бурґеншток поблизу міста Люцерн у Швейцарії. Понад 50 країн вже підтвердили свою участь.

У Росії, яку не запросили на саміт, заявляли, що переговори про мир в Україні, заплановані в червні у Швейцарії, не матимуть сенсу без участі Росії. Речниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що будь-які дії щодо України, які «ігнорують позицію Росії», «відірвані від реальності».

У Кремлі 16 травня заявили, що без Росії обговорювати «питання безпеки, які її хвилюють, абсолютно марно», а саміт буде «пустою схоластикою без перспективи отримати хоч якийсь вагомий результат».

Читайте також