Головна Агросектор Російські добрива заполонили Європу: виробники попереджають про небезпеку

Російські добрива заполонили Європу: виробники попереджають про небезпеку

by host

Європа поступово потрапляє у залежність від російських добрив, як це раніше вже було з російським газом. З іншого боку, збільшення виробництва добрив дозволяє Москві частково компенсувати втрату європейського газового ринку.

Про це у коментарі Financial Times заявив Свейн Торе Холсетер, виконавчий директор Yara International – одного з найбільших світових виробників азотних мінеральних добрив.

“Добрива – це новий газ. Це парадокс, що мета полягає в тому, щоб зменшити залежність Європи від росії, а тепер як сновиди даємо Росії критичну для продовольства та добрив силу”, – наголошує Холсетер.

За даними Євростату, до червня 2023 року ЄС імпортував із росії вдвічі більше карбаміду, порівняно з аналогічним періодом роком раніше. Імпорт цього добрива з росії у січні-травні 2024 року дещо нижчий, але все ще історично високий і становить третину загального імпорту карбаміду до ЄС.

Ціни на добрива для сільськогосподарських культур різко зросли після повномасштабного вторгнення Москви в Україну в лютому 2022 року, внаслідок різкого зростання цін на газ у ЄС.

Це вдарило по європейських фермерах, тоді як фермери в інших країнах, особливо в Африці, взагалі припинили використання добрив, що знизило врожайність і поглибило глобальну продовольчу кризу.

Відтоді ціни на добрива знизилися, але європейським виробникам важко конкурувати з російським імпортом, оскільки виробники у рф отримують вигоду від нижчих витрат на газ. Холсетер зауважив, що вони також мають менше обмежень щодо викидів.

Він попередив, що росія може використати своє домінування на ринку добрив для політичного впливу – так само, як Москва робила з постачанням енергоносіїв.

“Коли ви виробляєте продукт, який є настільки важливим для виробництва продуктів харчування, це потужний інструмент… І знову ж таки, я думаю, було б наївно думати, що на якомусь етапі це не буде використано в політичних цілях”, – сказав Холсетер.

росія є одним з найбільших у світі виробників і експортерів азотовмісних добрив. Це також стосується калійних та фосфатних добрив.

Західні санкції передбачають винятки для російського експорту продовольства та добрив, хоча Москва нарікає на проблеми з розрахунками за експорт цих товарів через санкції. Незважаючи на це, дохід від експорту російських добрив у 2022 році зріс на 70% через підвищення цін. 

Джерело: biz.censor.net

Джерело: Аграрні новини

Читайте також