Головна Суспільство Amnesty International розкритикувала тиск на «Тексти» після публікації про підтримку України в США

Amnesty International розкритикувала тиск на «Тексти» після публікації про підтримку України в США

by host

Організація Amnesty International в Україні виступила на підтримку видання Texty.org («Тексти») – про це правозахисники заявили у зверненні від 14 червня.

У зверненні організація приєдналася до медіаспільноти, яка засуджує «хвилю ненависті, погроз і тиску» на видання після публікації матеріалу про те, як політичне середовище в США впливає на підтримку України.

Директорка Amnesty International в Україні Вероніка Вельч назвала «Тексти» однією з перших і найбільш достовірних платформ журналістики даних в Україні.

«Texty опублікували детальне дослідження, засноване на відкритих джерелах, що демонструє, які наслідки для інфорімаційного простору в США мають російські вплив та дезінформація. У результаті, вони самі стали об’єктом погроз і ненависті, які провокуються й поширюються в соціальних мережах. Ми виступаємо проти будь-яких утисків свободи слова і вимагаємо справедливості», – заявила вона.

Читайте також: «Засуджуємо хвилю тиску на видання «Тексти» – Медіарух

На думку Amnesty, дослідження «Текстів» не заперечувало свободу вираження поглядів у Сполучених Штатах, а лише вказало на те, що аргументи окремих організацій та людей проти підтримки України збігаються з тезами російської пропаганди. Водночас журналісти зіштовхнулися «з масовою хвилею погроз, тиску та ненависті».

«Українські медійні організації нагадують, що якщо хтось не згоден із журналістським контентом, має право висловити свою точку зору, але не може вдаватися до фінансового тиску чи насильства або виступати за внесення журналістів/ок до списку терористів», – йдеться в заяві.

Організація разом із українським Медіарухом звернулося до Конгресу та Сенату США з закликами:

  • припинити тиск на Texty.org.ua і не використовувати українські медіа для внутрішньоамериканської політичної конкуренції напередодні майбутніх виборів у США
  • продемонструвати «справжню підтримку принципів свободи слова та готовність захищати незалежні ЗМІ, скасовуючи рішення, які можуть обмежити свободу вираження поглядів незалежної української преси»
  • провести власне розслідування та визначити, чи свідчать факти, викладені в публікації «Текстів», про поширення наративів, що «перегукуються з агресивною кремлівською пропагандою в США»

Раніше в посольстві Сполучених Штатів на запит Радіо Свобода повідомили, що Державний департамент не має стосунку до матіералу «Американські гойдалки», опублікованого Texty.org.ua.

13 червня українське видання Texty.org.ua заявило про «безпрецедентний тиск, маніпуляції, наклепи, вимоги позбавити донорського фінансування та погрози фізичною розправою» після публікації дослідження «Американські гойдалки. Від трампістів до комуністів, хто і як агітує за припинення допомоги Україні».

Журналісти зауважують, що вони оприлюднили аналіз політичного, медійного та експертного середовища в США, що впливає на схвалення рішень про подальшу підтримку України в російсько-українській війні, зокрема, оприлюднили перелік організацій та осіб, які виступають у США проти підтримки України.

Після публікації цього матеріалу директор Інституту Рона Пола Деніел Макадамс оприлюднив спочатку допис у соцмережі Х, потім статтю на сайті Інституту, у якій заявив, що видання Texty.org.ua, фінансоване американським урядом, створило hate list американських громадян. У цій статті як доказ фінансування урядом США згадується, що один зі співзасновників видання проходив тренування в межах проєкту американського уряду TechCAMP – але, як зауважують журналісти, Анатолій Бондаренко у 2013, 2014 та 2015 роках був тренером з дата-журналістики в цьому проєкті.

Texty.org.ua звертають увагу, що в соцмережі Х «маніпулятивну інформацію, опубліковану на сайті Інституту Рона Пола», стали поширювати інші консервативні видання, ультраправі та ліві американські активісти, «атакуючи редакцію й авторів статті особисто та навіть висловлюючи погрози.

11 червня конгресвумен Марджорі Тейлор Ґрін назвала публікацію українських журналістів списком ворогів і заявила, що за ним стоїть президент України Володимир Зеленський.

Сенатор Джей Ді Венс і член Палати представників США Метт Ґейтц закликали державного секретаря США Ентоні Блінкена надіслати їм інформацію про українську неурядову організацію Texty.org.ua до 28 червня. Вони також звернулися до Комітету з питань асигнувань Палати представників із проханням припинити підтримку Texty.org.ua Сполученими Штатами. У вівторок комітет ухвалив таку резолюцію.

13 червня власник соцмережі Х Ілон Маск, який також був згаданий у дослідженні, закликав внести організацію Texty.org.ua до списку терористичних.

Журналісти розцінили ці висловлювання як «вияв шовінізму щодо громадян України».

Читайте також