Головна Суспільство Росія забороняє українську мову, поширює антиукраїнську пропаганду через освіту – HRW про порушення права на окупованих територіях

Росія забороняє українську мову, поширює антиукраїнську пропаганду через освіту – HRW про порушення права на окупованих територіях

by host
Росія забороняє українську мову, поширює антиукраїнську пропаганду через освіту – HRW про порушення права на окупованих територіях

Російська окупаційна влада забороняє українську мову та навчальну програму, нав’язує російську систему освіти, поширює антиукраїнську пропаганду та впроваджує російську мову викладання в навчальних закладах на окупованих Росією територіях України. Про це йдеться в оприлюдненому сьогодні звіті міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch.

В оприлюдненому звіті організації «Навчання в окупації: примусова русифікація системи освіти на окупованих територіях України» задокументовані порушення РФ норм міжнародного права щодо права на освіту на раніше окупованих територіях Харківської області та в інших регіонах України, які залишаються під російською окупацією.

За даними HRW, російська окупаційна влада примусово змінює навчальну програму та вживає репресивних заходів до працівників закладів освіти, які відмовляються вносити ці зміни: погрожує їм, тримає під вартою та навіть застосовує тортури. Правозахисники також встановили, що окупаційна влада погрожувала батькам, чиї діти продовжують навчатися за українською освітньою програмою дистанційно.

Читайте також: РФ має окремі методичні матеріали для «перевиховання» українських дітей – розслідування

Дослідники Human Rights Watch з’ясували, що окупаційна влада мститься всім, хто критикує вторгнення, зокрема й у закладах освіти. Крім того, щоб примусити українських вчителів працювати, окупаційна влада застосовувала щодо них примусові заходи та тортури, затримувала їх та жорстоко з ними поводилася. Зокрема, у звіті задокументований факт тижневого утримання в жахливих умовах директора школи в селі Борівське Харківської області, якого силовики неодноразово катували за відмову надати інформацію про школу, де він працював.

Для навчання за впровадженою на окупованих територіях України російською освітньою програмою використовуються підручники з історії, які виправдовують російське вторгнення та зображують Україну за нинішньої влади як «неонацистську державу». Також за цією програмою суворо обмежено викладання українською мовою.

Як зауважують в HRW, серед іншого, нав’язувані Росією зміни в системі освіти на окупованих територіях порушують інші міжнародні стандарти прав людини, зокрема заборону пропаганди війни, право дитини здобувати освіту рідною мовою та право батьків мати вибір щодо освіти своїх дітей.

«Росія не повинна позбавляти українських дітей права на освіту, що гарантована їм міжнародним правом. Вона має негайно припинити русифікацію системи освіти та її використання для ведення політичної пропаганди на окупованих територіях України», – заявив заступник директора відділу прав дітей Human Rights Watch Білл Ван Есвельд.

Дослідники Human Rights Watch опитали 42 викладачів, працівників закладів освіти Харківської області після того, частину її території деокупували у вересні 2022 року, а також провели інтерв’ю з вчителями, змушеними переїхати або втекти з нині окупованих територій Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей.

За оцінками українських експертів, на окупованих Росією територіях досі перебуває близько мільйона українських дітей шкільного віку. За даними, отриманими Human Rights Watch від Міністерства освіти і науки України, понад 62,400 дітей на окупованих територіях продовжують здобувати освіту в українських загальноосвітніх навчальних закладах дистанційно.

У звіті HRW також йдеться про проблеми у застосуванні українською владою кримінального звинувачення у «колабораціонізмі» щодо українських освітян, які працювали під російською окупацією, попри те, що деякі вчителі були змушені робити це, щоб вижити.

Дослідники Human Rights Watch ознайомилися з листом Міністерства освіти до керівників освітніх установ та інших посадових осіб від вересня 2022 року. В ньому працівників освіти було попереджено, що робота на будь-якій керівній, викладацькій або науковій посаді під окупаційною владою є «категорично неприйнятною» і тягне за собою «суворе» кримінальне покарання.

Однак правозахисники вважають, що українська влада не повинна карати вчителів на окупованих територіях тільки за те, що вони навчають дітей за російською навчальною програмою, та має переглянути своє надто широке трактування злочину колабораціонізму.

Читайте також