Головна Агросектор Як Румунія і Туреччина заробляють на сировині з України, поки поляки блокують кордон

Як Румунія і Туреччина заробляють на сировині з України, поки поляки блокують кордон

by host
Як Румунія і Туреччина заробляють на сировині з України, поки поляки блокують кордон

Завдяки сировині з України Румунія виходить на провідні місця за продажем олії в Європі, а Туреччина наростила виробництво борошна.

Про це у коментарі “Еспресо” розповів експерт аграрних ринків Іван Стефанишин.

“Блокада кордону з Польщею, звичайно, завдає нам значних збитків. Однак якщо говорити про експорт зернових та олійних, то він зараз досить успішно йде через Чорноморський коридор. Багато йде також через Румунію і в Румунію, – каже Іван Стефанишин. – Румунія – дуже добрий приклад. Вони плідно працюють, імпортуючи соняшник з України, і навіть просять ще. Румунія запустила усі свої підприємства з переробки соняшника і виходить на провідні ролі у Європі за реалізацією олії”.

За підсумками 2023 року Румунія вперше стала основним покупцем олійних культур з України. На неї припало 17,7 % експорту. На другому місці – Туреччина, на яку припало приблизно 15%. На третьому місці Китай, на який припало 11,1 %.

Польща, яка у 2022 році очолила список країн, у які експортували найбільше український олійних, скотилась на четверте місце.

“Якби польська влада керувалась виключно економічними розрахунками, вони б могли заробити на українській сільгосппродукції, так, як заробляє Румунія і Туреччина. Туреччина, до речі, завдяки українському зерну тепер грає провідну роль з виробництва борошна”, – каже Іван Стефанишин.

До слова, Туреччина у 2023 році запровадила 130% мито на імпорт українського зерна, але воно не стосується імпорту, який потім йде у треті країни, в тому числі після переробки. Тобто зерно, яке ввозять в країну, там переробляють, скажімо на борошно, і вже потім це борошно експортують, ввозять за 0% ставкою.

Джерело: Новини аграрного бізнесу

Читайте також