Дії польських фермерів, які блокують українські кордони, стають все більш радикальними. Кому вигідна блокада кордонів та яка країна поставляє у Польщу значні обсяги продукції – пояснює заступник голови ВАР Денис Марчук.
“Польські фермери діють все радикальніше. Окрім того, що відбуваються блокади пунктів перетину кордону, розпочалася незаконна розгерметизація вантажних автомобілів. Протестувальники намагаються відкрити фури, які рухаються вздовж європейського кордону, та висипають тонни зерна. Блокується рух не тільки наших вантажів на експорт, а також імпорт не може надійти в Україну – гуманітарна допомога та те, що потрібно для оборони. Такі радикальні дії мають зупинятись правоохоронними органами Польщі”, – розповів Денис Марчук.
Міністерство сільського господарства Польщі намагається вжити заходів для припинення фермерських страйків, але цього наразі недостатньо. Дії страйкувальників вимагають втручання Єврокомісії.
“Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський зазначив, що діалог триває, створені міжробочі міністерські групи, які технічно опрацьовують можливості обробки номенклатури товарів для перетину кордону. Зараз мова йде про вантажі, які спрямовуються транзитом через Польщу до третіх країн, тому що Україна має активні торгівельні відносини з ЄС. Дії протестувальників суперечать будь-яким нормам та домовленостям, які маємо між Україною та ЄС. Єврокомісія повинна втрутитися щодо радикальних протестів фермерів на польсько-українському кордоні ”, – додав заступник голови ВАР.
Ембарго на поставки української агропродукції до Польщі діє, а транзитні перевезення становлять незначні об’єми.
“Протести Польщі та Угорщини проти української агропродукції не відповідають реальному стану речей. Сухопутними шляхами через західні кордони Україна вивозить не більше 300 тис. тонн продукції. Решта, завдяки роботі ЗСУ, експортується морським коридором. Якщо такі малі обсяги викликають обурення, то виникає питання, а хто реалізує більші об’єми? За інформацію досліджень, озвучених на Радіо Свобода», cтатистика свідчить, що з січня 2022 року по серпень 2023 року рф експортувала на територію Польщі понад 12 млн тонн різного виду продукції, за цей час українські поставки до Польщі не перевищували 4, 5 млн тонн. Кому ж вигідно створювати штучні перепони для української продукції? Через страйки Польща також не зможе поставляти свою продукцію в Україну. Проблема загострюється політичним аспектом – ми знову в циклі виборів у Європі. Спочатку відбудуться місцеві вибори у Польщі, пізніше – вибори до Європарламенту. Якщо є політична воля, то страйк реально припинити”, – вважає Денис Марчук.
Джерело: Новини аграрного бізнесу