Головна Агросектор Польський аграрний міністр збрехав про постачання малини з України

Польський аграрний міністр збрехав про постачання малини з України

by host

Польський міністр сільського господарства Чеслав Секерський зробив низку резонансних заяв, серед яких особливу увагу він приділив імпорту малини. При цьому міністр або не мав достатньої інформації щодо реальної ситуації на ринку, або банально говорив неправду.

Аналітики EastFruit вирішили не залишати поза увагою ці заяви та показати реальну картину, спираючись виключно на імпортну статистику тієї ж Польщі.

«Минулого року [з України] надійшло стільки замороженої малини, що наступного року нам не доведеться нічого робити. Ось у цьому й проблема. Звичайно, коли йдеться про малину, ми не впускатимемо її» — заявив міністр Секерський.

В одному цьому твердженні є брехня, велика брехня та нерозуміння законодавства Євросоюзу.

Велика брехня польського міністра №1 – минулого року з України надійшло стільки малини, що Польща може її взагалі не вирощувати.

Польща щорічно вирощує близько 100-105 тис. тонн малини, за даними офіційної статистики. Польща експортує від 105 до 127 тис. тонн замороженої малини! Також Польща експортує близько 10 тис. тонн свіжої малини. Отже, експорт малини з країни у свіжому та замороженому вигляді коливається від 115 тисяч тонн до 137 тис. тонн, що вже перевищує виробництво на 10-30 тис. тонн!

Однак це не все – у Польщі близько 38 млн жителів, які споживають не менше 35 тис. тонн малини на рік у свіжому та переробленому вигляді. Також Польща виробляє та експортує фруктово-ягідні соки, пюре, джеми та концентрати, де також використовується малина. Ну і не забуваємо про втрати.

“Тому, шановний пане міністре Секерському або не розуміє, що таке баланс попиту та пропозиції, або спеціально говорить неправду, тому що Польщі для того, щоб утримувати свої позиції на ринку експорту малини, необхідно імпортувати не менше 35-50 тис. тонн малини на рік. І це навіть якщо вважати, що офіційні дані про обсяги виробництва занижені”, – підкреслюють аналітики.

Більше того, імпорт 22 тис. тонн замороженої малини з України за обсягом експорту з Польщі та внутрішнього споживання у 140-160 тис. тонн спростовує твердження міністра.

Брехня польського міністра №2 полягає в тому, що, нібито, Україна в 2023 році поставила більше малини.

“І хоча це не стверджувалося, але фраза звучить саме так. Однак імпорт малини з України у вартісному вимірі у 2023 році порівняно з 2022 роком упав більш ніж удвічі! У натуральному вимірі імпорт також знизився! Більше того, в даний час сховища із замороженою малиною у Польщі мають у кілька разів менший обсяг продукції, ніж роком раніше, і попит на малину перевищує пропозицію. Або польський міністр не володіє ситуацією, або він хоче відмовити місцевих фермерів від вирощування досить дефіцитної продукції в новому сезоні”, – зауважують агналітики.

Вони також акцентують на нерозумінні законодавства ЄС польським міністром. Вступаючи до Євросоюзу, Польща погодилася на делегування рішень щодо торговельної політики Єврокомісії.

“Цитуємо спеціально для міністра: «Загальна комерційна політика Європейського Союзу (ЄС), або торговельна політика ЄС, є політикою, згідно з якою держави-члени ЄС делегують повноваження Європейської комісії з ведення переговорів про свої зовнішньоторговельні відносини з метою збільшення торгівлі між собою та їхньої переговорної сили щодо решти світу». Тому заяви про те, що «Польща, звичайно, не впускатиме малину з України» — це або маніпуляція, або нерозуміння того, як працює торговельна політика ЄС, або пряме порушення законодавства ЄС, або недотримання власних зобов’язань”, – наголошують аналітики.

Вони звертають увагу, що Євросоюз є великим нетто-імпортером замороженої малини. Щорічно регіон імпортує понад 200 тис. тонн замороженої малини. Головні постачальники цієї малини до ЄС – це Сербія, Україна та Марокко.

Якщо Польща, всупереч рішенням ЄС, в односторонньому порядку заборонить імпорт замороженої малини з України, вона, за оцінками аналітиків EastFruit, втратить десятки мільйонів євро експортної виручки, мільйони євро податкових надходжень, безліч робочих місць у галузі і взагалі ніяк не допоможе своїм фермерам, які змушені будуть скорочувати площі під малиною.

Водночас Україна зможе різко наростити темпи збільшення площ під малиною та обсяги її виробництва у свіжому та замороженому вигляді. За даними EastFruit, в 2024 році в Україні в дію буде введено відразу кілька великих сучасних підприємств із заморожування малини, які зможуть постачати продукцію високої якості найвибагливішим покупцям у будь-якій точці світу.

“Продаж замороженої малини в обхід Польщі дозволить різко підвищити закупівельні ціни на малину, бо раніше Україна часто відправляла до Польщі фактично сировину, і місцеві заморозники, доопрацьовуючи цю продукцію, залишали в країні до 40-50% доданої вартості цієї продукції”, – констатують аналітики.

Джерело: AR

Читайте також