Головна Агросектор Найбільше українських олійних культур закупила Німеччина, олії – Румунія 

Найбільше українських олійних культур закупила Німеччина, олії – Румунія 

by host
Найбільше українських олійних культур закупила Німеччина, олії – Румунія 

У товарній структурі вітчизняного аграрного експорту традиційно переважає продукція рослинництва. Головними продуктами у ній, крім зернових, є олійні культури, рослинна олія та продукти їх переробки.

За даними Державної митної служби України, у 2023 році вартість експорту насіння та плодів олійних культур склала 2,8 млрд дол. США. Це на 25 % менше, ніж 2022 року, зазначив заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» академік НААН Микола Пугачов.

Кількісні обсяги поставок основних товарних позицій продукції цієї групи на зовнішні ринки сумарно знизились не так відчутно. Експорт ріпаку в натуральному виразі зменшився з 3,1 млн т у 2022 році до 3,0 млн т у 2023 році, а соєвих бобів, навпаки, – зріс на 1,5 млн т – до показника в 3,5 млн т. Найбільш помітним стало зниження експорту соняшнику – з 2,8 млн т 2022 року до 0,8 млн т у 2023 році, поінформував науковець.

За його словами, основними покупцями українських олійних культур та олії у 2023 році, як і в попередні роки, переважно виступають країни Європи, а також представники Азії.

Характерною рисою 2023 року стало закріплення позицій Європейського Союзу серед ринків збуту плодів і насіння вітчизняних олійних культур. Торік країни цього регіону здійснили близько 70 % від вартісних обсягів закупівель всіх олійних культур з України, зауважив Микола Пугачов.

За його словами, Німеччина, яка 2022 року поступилася першим місцем Румунії, повернула собі лідируючу позицію, зайнявши 16,2 % в українському експорті цього виду агропродукції.

Румунія із часткою у 14,7 % перемістилася на друге місце, потіснивши Туреччину (13,4 %) на третю сходинку рейтингу.

Єгипет, який у 2022 році не входив до топ-10 основних покупців вітчизняних  олійних культур, впевнено посів четверте  місце (11,0 %).

Частка Нідерландів у цьому рейтингу склала торік 7,7 %, а Польщі – 5,0 %.

Сумарно ці шість країн принесли Україні 68 % експортних доходів від усіх закордонних поставок олійних.

У 2023 році відбулось збільшення обсягів експортних поставок соєвої олії – 298 тис. т (+26 %), а також кількаразове нарощування фіксувалось по ріпаковій олії – 379 тис. т (+476 %), поінформував експерт.

У групі олій та жирів ключовим товаром для експорту залишається соняшникова олія. У 2023 році її експорт з України становив 5,7 млн т – на 34 % більше, ніж у 2022 році. Доходи від продажу соняшникової олії склали 5,0 млрд дол. США, тобто на 8 % менше, ніж у попередній рік, зазначив Микола Пугачов.

2023 року, зазначив він, відбулися перестановки у рейтингу основних покупців олійної групи.

Його вперше із часткою у 17,7 % очолила Румунія.

Друге місце також вперше посіла Туреччина (15,0 %), до якої торік експортувалась значна частка зарубіжних поставок цього виду агропродукції.

Китай зайняв третє місце у рейтингу із часткою в 11,1 %.

Польща, яка 2022 року вперше очолила топ-10 основних покупців української олії, торік посіла четверте місце – 10,9 %.

Частка Нідерландів склала 6,6 %.

Індія, яка 2022 року вперше за понад 10 років не втримала лідируючу позицію серед імпортерів цього виду агропродукції, торік закупила 6,0 % олії.

Сукупно ці країни акумулюють 2/3 вартісних поставок української олії на зовнішні ринки.

Минулого року значне збільшення експорту різних олій в натуральному виразі супроводжувалось скороченням доходів наших профільних компаній в цьому сегменті. Як і у випадку з зерновими, далося взнаки глобальне зниження цін на рослинні олії, яке стало найбільшим серед всіх груп продовольства, що входять до Індексу цін ФАО, сягнувши   33 % за 2023 рік, підсумував Микола Пугачов.

Джерело: Агроновини

Читайте також