Головна Політика Зниження оптимізму українців щодо майбутнього країни — КМІС

Зниження оптимізму українців щодо майбутнього країни — КМІС

оптимізм

Результати останнього опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) свідчать про зниження частки українців, налаштованих оптимістично щодо майбутнього України. В грудні 2024 року 57% респондентів висловили віру в те, що через 10 років Україна буде процвітаючою державою в складі Європейського Союзу. Водночас 28% вважають, що країна може зіштовхнутися із зруйнованою економікою та відтоком населення. Не змогли визначитися з відповіддю 15% опитаних.

Про це розповідає News IO

“Висока невизначеність”

Соціологи зазначають, що, хоча кількість оптимістів зменшилася на 16 процентних пунктів порівняно з минулим роком, не всі з них стали песимістами. Значна частина населення говорить про зростаючу невизначеність. У грудні минулого року 73% вірили в процвітаючу Україну в ЄС, тоді як лише 8% не мали чіткої позиції. Наприкінці 2022 року 88% були налаштовані оптимістично, тоді як 5% передбачали гірше майбутнє, і лише 6% не могли визначитись.

Динаміка суспільної згуртованості

Згідно з даними КМІС, у грудні 2024 року 53% українців вважали, що країна рухається до згуртованої політичної нації, що є зниженням з 69% у грудні 2023 року. Водночас збільшилася кількість тих, хто вважає, що суперечності лише загострюються — з 25% до 33%. Важливо відзначити, що, незважаючи на складні обставини, близько половини українців все ще вірять у єдність.

Опитування проводилося методом телефонних інтерв’ю з 2 по 17 грудня 2024 року. У рамках всеукраїнського опитування «Омнібус» було опитано 985 респондентів з усіх регіонів України.

Контекст: наслідки агресії російської федерації

У лютому 2022 року росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, здійснюючи щоденні атаки на українські регіони за допомогою різних видів озброєнь, зокрема ударних БПЛА, ракет та реактивних систем залпового вогню. Українська влада та міжнародні організації кваліфікують ці дії як воєнні злочини, наголошуючи на їх цілеспрямованому характері. За даними ООН, станом на кінець жовтня, підтверджено загибель 12 162 цивільних та поранення 26 919 осіб, проте реальні цифри можуть бути значно вищими.