Уповільнення економічного зростання Китаю та зростаюче власне виробництво зерна суттєво впливають на закупівлі пшениці на світовому ринку, що, в свою чергу, чинить додатковий тиск на ціни. Це відбувається незважаючи на те, що обсяги світових запасів наближаються до дев’ятирічного мінімуму.
Про це розповідає News IO
Очікування скорочення імпорту
За прогнозами, Китай, який є найбільшим імпортером пшениці у світі, в перші шість місяців 2025 року може скоротити імпорт вдвічі в порівнянні з минулим роком. Водночас, в Індонезії також прогнозується зменшення попиту через відновлення виробництва рису. Третій за величиною імпортер пшениці, Єгипет, має зменшити закупівлі через погіршення фінансової ситуації в країні.
Згідно з даними Національного інформаційного центру по зерну і маслу Китаю, у 2024/25 маркетинговому році країна може знизити імпорт пшениці на 37% до 8 мільйонів тонн. Це значно менше, ніж прогноз USDA у 10,5 мільйонів тонн та показника імпорту у 13,6 мільйонів тонн у 2023/24 маркетинговому році.
Вплив на світові ціни та ринок
Агенція Reuters повідомила, що Китай відтермінував імпорт 600 тисяч тонн пшениці, які повинні були надійти у січні-лютому, в основному з Австралії та Канади. Наразі компанія COFCO шукає нових покупців у Південно-Східній Азії.
“Гарний урожай кукурудзи та пшениці дозволив Китаю сформувати значні запаси зерна. І для підтримки внутрішніх цін, які впали через надлишок зерна, країна до квітня не планує отримувати нові партії пшениці.”
Компанії, які імпортували більшість відкладених або перенаправлених партій, несуть витрати на зберігання зерна в портах та можливі фінансові втрати від його перепродажу. Це означає, що продавці не понесуть збитків, але попит з боку інших покупців зменшиться.
Скорочення споживання в Китаї матиме негативні наслідки для австралійських фермерів, які завершили збирання майже рекордного врожаю та у останні роки сильно залежали від китайського попиту.
Новий єгипетський державний оператор з закупівлі зерна, Mostakbal Misr, наприкінці грудня придбав 1,267 мільйона тонн пшениці, що, за його словами, має вистачити до червня. Уряд Єгипту продовжує програму скорочення державних закупівель пшениці та збільшення імпорту приватними компаніями.
Очікується, що USDA найближчим часом оновить світовий баланс пшениці, в якому, можливо, підвищить прогноз урожаю для Австралії. У разі зниження прогнозів імпорту та споживання в Китаї та інших країнах, кінцеві запаси пшениці можуть зрости, що посилить тиск на котирування.