Міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович висловила думку, що призупинення фінансування міжнародних програм з боку Сполучених Штатів Америки матиме більший вплив на громадський сектор, ніж на великі бюджетні проєкти.
Про це розповідає News IO
Вплив на соціальну політику
На пресконференції, що відбулася 27 січня в Києві, вона зазначила: «Насправді поки не дуже (вплинула – ред.) на соціальну політику держави, бо у нас є велика кількість домовленостей із європейськими партнерами, зокрема з Великою Британією і Світовим банком». Це свідчить про те, що Україна має альтернативні джерела фінансування, які можуть компенсувати можливі втрати від зупинки допомоги з США.
Жолнович також підтвердила, що деякі програми Міністерства соціальної політики фінансуються через Американську агенцію з міжнародного розвитку (USAID). При цьому вона підкреслила, що це не єдині партнери, з якими співпрацює українська сторона. «Поки ми ще тільки з’ясовуємо, фінансування щодо яких підрядників буде зупинено. Але поки ситуація – не критична», – додала міністерка.
Зупинка допомоги та її наслідки
Нагадаємо, що 26 січня стало відомо про розпорядження Американської агенції з міжнародного розвитку (USAID) призупинити всі проєкти та видатки на них. За інформацією неназваного працівника офісу USAID у Києві, детальні вказівки поки що не були надані. Офіційно в USAID ситуацію ще не коментували.
Ця новина з’явилася після розпорядження Державного департаменту США про замороження нового фінансування майже всіх програм зовнішньої допомоги, що стало частиною стратегії президента Дональда Трампа «привести ці програми у відповідність зі своїми зовнішньополітичними цілями». 20 січня Трамп підписав указ про тимчасову паузу у наданні зовнішньої допомоги на 90 днів, що має на меті оцінити ефективність програм.
Незважаючи на це, Пентагон уточнив, що указ не вплине на програми збройної допомоги Україні. Відповідно до інформації, наданої Держсекретарем Марко Рубіо, «ніяка подальша іноземна допомога Сполучених Штатів не повинна надаватися в такий спосіб, який не повністю відповідає зовнішній політиці президента Сполучених Штатів».
Важливо зазначити, що з початку повномасштабної війни Україна отримала значну невійськову допомогу від США, зокрема 2,6 мільярда доларів гуманітарної допомоги та 5 мільярдів доларів на розвиток. За даними Офісу урядової підзвітності США, це фінансування включало відшкодування заробітних плат вчителям, державним службовцям і працівникам охорони здоров’я.
Згідно з даними Міністерства фінансів України, найбільшим донором бюджетної допомоги з лютого 2022 року став Європейський Союз, який забезпечив 45 мільярдів євро для фінансування пріоритетних видатків державного бюджету.