Президент України Володимир Зеленський 9 грудня заявив про намір зателефонувати президентові США Джо Байдену для обговорення можливості запрошення України до НАТО. Про це він розповів у своєму телеграм-каналі.
Про це розповідає News IO
«Зараз ми не можемо бути в НАТО, але запрошення в НАТО може бути. І ось такі гарантії безпеки нам уже потрібні. І про це ми говорили. І саме так я формулюю нашу думку. Що стосується запрошення в НАТО, то про це складно сьогодні говорити з президентом Трампом, бо він іще не в Білому домі, у нього немає всіх цих юридичних прав», – написав Зеленський після зустрічі з кандидатом у канцлери Німеччини Фрідріхом Мерцом у Києві.
Зеленський підкреслив, що хоче обговорити питання запрошення в НАТО з Байденом, оскільки саме він є чинним президентом США, і від його рішення залежить багато чого. Президент зазначив, що обговорювати це питання з Дональдом Трампом нині немає сенсу, оскільки він ще не обіймає посаду президента.
Проблема гарантій безпеки України
Зеленський також підняв питання гарантій безпеки для України, якщо вона ще не стане членом НАТО. Він згадав про пропозицію президента Франції Емманюеля Макрона, який запропонував, щоб певні частини війська різних країн були присутні в Україні для її захисту. Однак Зеленський підкреслив, що потрібно чітко розуміти, коли Україна стане членом ЄС і НАТО.
Під час зустрічі з Макроном і обраним президентом США Дональдом Трампом, Зеленський наголосив на необхідності примусу росії до завершення війни. Він зазначив, що українська армія має бути сильною, щоб мати змогу домогтися цього дипломатичним шляхом.
Перспективи членства України в НАТО
Раніше з’являлися повідомлення, що мирний план Трампа може передбачати відмову України від вступу до НАТО. Проте ці пропозиції ще не були оприлюднені.
Зеленський також заявив, що українська армія поки що не має достатньо сил для звільнення окупованих територій, тому слід шукати дипломатичні шляхи вирішення. Він висловив можливість закінчення «гарячої фази» війни за умови, що контрольовані урядом території будуть під захистом НАТО.
У відповідь на запитання щодо членства України в НАТО, генеральний секретар НАТО Марк Рютте зазначив, що цей процес відбувається поступово, і зараз потрібно зосередитися на нагальних потребах.
Міністр закордонних справ росії Сергій Лавров заявив, що мир можливий лише в разі відмови України від членства в НАТО і визнання окупації Криму та чотирьох інших областей, які росія не контролює повністю.