Президент України Володимир Зеленський наголосив, що масовані удари, завдані російською федерацією по Україні в ніч на 24 квітня, спрямовані не лише проти українців, а також мають на меті чинити тиск на Сполучені Штати Америки. Про це глава держави повідомив під час спільної пресконференції з президентом ПАР Сирілом Рамафосою за підсумками переговорів у Південно-Африканській Республіці.
Про це розповідає News IO
Новий рівень агресії: наслідки масованого удару
«Росія розуміє, що Україна стоїть, і захищає свої права, тому РФ тисне на українців. Тисне і на Америку. З чим я ще пов’язую сьогоднішній удар».
Зеленський підкреслив, що нічна атака стала однією з наймасштабніших і найзухваліших за весь час повномасштабного вторгнення. За його словами, росія застосувала 215 повітряних цілей, серед яких були ударні дрони, балістичні й інші ракети. Ворог прицільно бив по цивільній інфраструктурі, житлових будинках і об’єктах життєзабезпечення, що призвело до значних руйнувань і жертв серед мирного населення. Зеленський зауважив, що цей напад не пов’язаний із його візитом до Південної Африки, а є спробою рф вплинути й на західних партнерів України.
Президент додав, що росія прагнула спровокувати великий міжнародний скандал напередодні, розраховуючи на розбіжності серед союзників Києва, однак розмова у Лондоні, яка відбулася напередодні, завершилася конструктивно, з бажанням продовжувати співпрацю.
Позиція Києва щодо миру та гарантій безпеки
Володимир Зеленський наголосив, що якщо росія дійсно хоче припинення вогню, вона має припинити масовані атаки на українську територію. Україна, за його словами, готова розглядати всі пропозиції партнерів, за винятком тих, які суперечать Конституції. Президент підкреслив, що Київ уже зробив значні поступки, погодившись на можливість переговорів із рф після припинення вогню, проте нині США поки що недостатньо тиснуть на москву для досягнення реального миру.
Зеленський також підкреслив, що Україна виступає проти «замороження» конфлікту, щоб уникнути повторного спалаху війни через кілька років, і наполягає на необхідності потужних гарантій безпеки для захисту громадян і стабільності у майбутньому.
Президент ПАР Сиріл Рамафоса, зі свого боку, закликав обидві сторони до негайного припинення вогню та початку переговорів, позитивно відзначивши готовність України до безумовного припинення вогню та назвавши це важливим сигналом для міжнародної спільноти.
У ході візиту до Південної Африки Зеленський оголосив про скасування частини запланованих заходів і повідомив, що після зустрічі з президентом Рамафосою негайно повернеться до України, а український міністр закордонних справ продовжить роботу з політичними й громадськими лідерами ПАР для інформування про ситуацію у країні.
У ніч на 24 квітня російські війська завдали комбінованого масованого удару по Україні. За повідомленнями, під обстріли потрапили Київ і область, Житомирська, Дніпропетровська, Харківська, Полтавська, Хмельницька, Сумська та Запорізька області. Найбільше постраждав Київ, де рятувальники ліквідовували наслідки атак на 13 локаціях, відомо про вісім загиблих і десятки поранених у столиці. Повітряні сили ЗСУ підтвердили, що ворог застосував 215 різних повітряних цілей, включно з 70 ракетами, основний удар був спрямований по Києву.