Президент України Володимир Зеленський 5 грудня висловився щодо 30-ї річниці підписання Будапештського меморандуму, підкресливши його недієвість в сучасних умовах. Зеленський зазначив, що хоча документ мав велике значення на момент підписання, нині він «сьогодні навіть на багато слів не заслуговує».
Про це розповідає News IO
«Десять років війни. Жодного дня цей документ не працював. І через це кожен у світі тепер знатиме, що просто підпису будь-якої держави, якихось запевнень чи обіцянок для безпеки недостатньо».
Необхідність реальних гарантій безпеки
Президент наголосив на важливості наявності не лише запевнень, а й реальних гарантій безпеки, а також міцного союзництва та внутрішнього безпекового базису. «Зброя, яка дає змогу захиститись і стримати ворога. І єдність, яка допомагає вистояти навіть у найскладніші моменти», – додав він.
Історичний контекст меморандуму
У 1994 році Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки, які були закріплені у Будапештському меморандумі. Цей документ, підписаний Україною, США, росією та Великобританією, повинен був забезпечити суверенітет і безпеку України. Проте у 2014 році росія, один із гарантів безпеки України, порушила ці зобов’язання, розпочавши гібридну війну, а у 2022 році — повномасштабне вторгнення.