Посли ЄС узгоджують новий режим санкцій щодо Росії у звʼязку з порушенням прав людини, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода у Брюсселі.
Нові санкції назвуть на честь російського опозиційного політика Олексія Навального, який у лютому помер у російській виправній колонії. Це окремий санкційний режим, адже Раніше ЄС ухвалював санкції у звʼязку з російською агресією в Україні та анексією Криму.
У проєкті санкційних списків, які є у розпорядженні Радіо Свобода, згадані 19 осіб та 1 установа. Зокрема, мова переважно про суддів місцевих, апеляційних та верховного суду Росії, причетних до засудження Олексія Навального у різні роки. Також згадані кілька суддів, які засудили інших російських опозиціонерів та активістів. У списках також слідчі Слідчого комітету Росії та державний прокурор. Їхні активи на території ЄС мають бути заморожені, і заборонений вʼїзд до ЄС. Внесена до переліку і Федеральна служба виконання покарань.
У пояснювальних документах щодо санкцій необхідність запровадження окремого санкційного режиму обґрунтовують не лише смертю Олексія Навального, відповідальність за яку західні лідери відкрито покладали на президента РФ Володимира Путіна та владу Росії, але й за загалом погіршенням стану справ з правами людини в країні.
Зокрема, санкції стосуються відповідальних за серйозні порушення прав людини та репресії щодо громадянського суспільства та демократичної опозиції, а також осіб, чия діяльність серйозно підриває демократію в Росії. Також зачіпають осіб, які надають фінансову, матеріальну чи технічну допомогу для здійснення такої діяльності.
В обґрунтуванні згадується ухвалений в Росії у березні 2022 року закон про блокування доступу до соцмереж Facebook та X (колишній Twitter) та переслідування і увʼязнення тих, хто, на думку російської влади, поширює неправдиву інформацію щодо російської війни в Україні. Законодавчі зміни призвели до увʼязнення тих, хто виступає проти війни Росії.
Ще однією підставою за запровадження нового санаційного режиму стало засудження до 25 років відкритого критика Кремля Володимира Кара-Мурзи, згадуються і низка інших політвʼязнів.
Раніше, у березні 2024 року, Рада Європейського союзу затвердила санкції через смерть за ґратами російського опозиційного політика Олексія Навального. Їх запровадили щодо 33 росіян та двох юридичних осіб. Активи цих людей у Євросоюзі в разі виявлення підлягають заморожуванню, фігурантам списку заборонений вʼїзд до ЄС.
Про смерть Навального в колонії на півночі Росії стало відомо 16 лютого. Тіло загиблого політика передали матері лише 24 лютого. У медичному висновку, який показали Людмилі Навальній, зазначили «природні причини» смерті. 1 березня Навального поховали у Москві.