Головна Економіка Європа обговорює з Києвом варіанти збереження транзиту газу через Україну

Європа обговорює з Києвом варіанти збереження транзиту газу через Україну

by host

Європа обговорює з Києвом варіанти збереження транзиту газу через Україну, замінивши російські поставки на азербайджанські. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на джерела.

За даними видання, обговорюється варіант, щоб європейські компанії купували та закачували газ з Азербайджану в російські трубопроводи, що прямують до Європи. Така домовленість дозволила б Європі уникнути збентеження через купівлю російського газу в той час, коли вона намагається скоротити доходи Москви.

Ідея набирає обертів, оскільки стає зрозуміло, що Україна буде за. У 2021 році дохід від транзиту склав близько 1 мільярда доларів США, що забезпечило важливе фінансування зруйнованої війною економіки. Є також занепокоєння, що трубопроводи, які не використовуються, можуть стати військовими цілями або прийти в занедбаний стан, повернення якого коштує дорого.

Контракт на транзит російського газу до Європи через українську територію закінчується наприкінці року. Продовжувати угоду з російським концерном «Газпром» Київ не планує. При цьому представник української компанії «Нафтогаз» Олексій Чернишов заявив, що Україна має всю необхідну для транзиту інфраструктуру, яку слід використовувати.

Країною, яка отримає вигоду від постачання азербайджанського газу до Європи, стане Словаччина, зазначає Bloomberg. Агентство нагадує, що про таку можливість транзиту у травні після поїздки до Баку говорив словацький прем’єр-міністр Роберт Фіцо. За його словами, якщо угода буде досягнута, то Братислава зможе імпортувати газ з Азербайджану, залишати частину собі, а решту відправляти в інші країни.

Читайте також: Німеччина та Чехія пропонують ЄС обговорити відмову від палива з РФ

Bloomberg пише, що план використання азербайджанського газу теоретично міг би принести користь Росії, якби він був створений як обмін, який дозволяв Москві відправляти свій газ в інше місце. Ідея обміну не чужа нафтогазовим ринкам і використовується, коли фізично неможливо доставити паливо з одного місця в інше.

Обмін може бути тимчасовим рішенням, оскільки Азербайджан наразі не має резервного видобутку газу та вже використовує свою трубопровідну систему до Європи на повну потужність.

Рішення про можливу заміну російського газу азербайджанським може бути схвалене не раніше кінця року. На угоду також може вплинути ситуація на полі бою.

Контракт терміном на п’ять років щодо транзиту російського газу через Україну до Європи підписали у 2019 році. Основними покупцями досі залишаються Словаччина та Австрія.

Україна від контракту із « Газпромом» категорично відмовилася. Київ заявив, що європейські компанії можуть орендувати потужності в України.

Державна енергетична компанія Азербайджану Socar не відповіла на запити про коментарі, як і Міністерство енергетики в Баку.

Також російська сторона не стала коментувати ці дані журналістів.

Читайте також