Головна Економіка Європа у 2024 році імпортувала рекордний обсяг російського ЗПГ

Європа у 2024 році імпортувала рекордний обсяг російського ЗПГ

by Войтенко Наталія
зпг

У 2024 році європейські країни отримали 17,8 мільйона тонн зрідженого природного газу (ЗПГ) з росії, що на два мільйони тонн більше, ніж у попередньому році. Про це повідомляє The Guardian з посиланням на аналітичні дані Rystad Energy.

Про це розповідає News IO

Завдяки збільшенню обсягів постачань росія змогла обійти Катар і стати другим за величиною постачальником ЗПГ до Європи, поступаючись лише США. Аналітик Ян-Ерік Фенріх підкреслює, що російські обсяги зрідженого газу досягли рекордних показників. Деяка частина цього газу перепродається іншим країнам.

Економічні фактори та санкції

Центр дослідження енергетики та чистого повітря (CREA) наводить аналогічні дані, оцінюючи постачання ЗПГ із росії в 17,5 мільйона тонн. На думку аналітиків CREA, зростання імпорту пояснюється низькою вартістю російського газу. «За умов відсутності санкцій щодо цього товару компанії діють у власних інтересах та закуповують дедалі більші обсяги газу у найдешевшого постачальника».

У червні 2024 року Євросоюз затвердив 14-й пакет санкцій проти росії, який вводить заборону на перевалку російського ЗПГ через європейські порти. Це стосується операцій з судна на судно, з судна на берег, а також перевантаження газу та супутніх послуг. Проте санкції не зачіпають прямий імпорт ЗПГ до Євросоюзу, на який покладаються деякі європейські країни.

Інші аспекти газового імпорту

У 2024 році Київ вирішив не продовжувати угоду з росією щодо транзиту газу. Раніше газ, що транспортувався трубопроводом через Україну, отримували такі країни, як Молдова, Словаччина та Австрія. Міністерство енергетики України назвало це рішення «історичною подією». «Росія втрачає ринки, вона зазнаватиме фінансових втрат», – заявив міністр Герман Галущенко. Міжнародні партнери були попереджені про припинення транспортування газу.

За словами Фенріха, у 2024 році постачання зрідженого газу на суднах з росії до портів Європи склали майже половину від обсягу постачання російського газу трубопроводами до Європи та Туреччини.