Європейська комісія презентувала черговий, 18-й пакет санкцій, спрямований на посилення тиску на росію в енергетичному та фінансовому секторах. Новий комплекс заходів передбачає суттєві обмеження, які торкнуться ключових галузей російської економіки.
Про це розповідає News IO
Санкції проти енергетики та фінансового сектору
Серед основних нововведень — заборона на будь-які транзакції, пов’язані з газопроводами «Північний потік-1» і «Північний потік-2». Європейським операторам заборонено як безпосередню, так і опосередковану участь у діяльності, що стосується цих трубопроводів.
«Пропонуємо запровадити заборону на транзакції для «Північного потоку-1» та «Північного потоку-2». Це означає, що жоден оператор ЄС не зможе прямо чи опосередковано брати участь у будь-яких транзакціях щодо трубопроводів «Північний потік». Повернення до минулого немає», – заявила очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
У рамках енергетичних санкцій також пропонується знизити граничну ціну на російську нафту з 60 до 45 доларів за барель. Урсула фон дер Ляєн підкреслила, що експорт нафти залишається важливим джерелом доходів російського уряду, і тому обмеження цін на нафту стане одним із ключових питань на майбутньому саміті G7 у Канаді.
Єврокомісія рекомендує розширити чорний список так званого «тіньового флоту» ще на 77 суден, які використовуються для транспортування нафти в обхід санкційних обмежень. Крім того, планується заборонити імпорт перероблених продуктів на основі сирої російської нафти.
Додаткові обмеження та майбутнє рішення ЄС
У фінансовому секторі пропонується розширити заборону на операції через систему SWIFT, довівши її до повної заборони транзакцій з 22 російськими банками. Обмеження поширюються й на операторів у третіх країнах, які фінансують торгівлю з росією в обхід чинних санкцій.
Додатково під санкції потрапить Російський фонд прямих інвестицій, що ускладнить модернізацію та зміцнення промислової бази рф.
Євросоюз також розглядає можливість запровадження експортних заборон на товари та технології подвійного використання, на суму понад 2,5 мільярди євро. Обмеження стосуватимуться машин, металів, пластмас та хімікатів, які можуть бути використані у військовій промисловості, зокрема для виробництва безпілотників, ракет і іншої зброї. Під санкції потраплять і 22 компанії, що прямо чи опосередковано підтримують російський військово-промисловий комплекс.
Остаточне рішення щодо впровадження санкційного пакета мають прийняти країни-члени ЄС шляхом одноголосного голосування. Формальне затвердження відбудеться на засіданні Ради ЄС на рівні міністрів закордонних справ, яке призначене на 23 червня.
До складу 18-го пакета санкцій також увійдуть обмеження проти дев’яти фізичних осіб і 33 юридичних осіб, що мають відношення до енергетичних доходів росії та її військової промисловості.