Головна Політика ЄСПЛ визнав Україну винною у порушенні прав людини в Одесі 2014 року

ЄСПЛ визнав Україну винною у порушенні прав людини в Одесі 2014 року

українська влада не вжила заходів, щоб запобігти насильству – рішення ЄСПЛ

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справах, пов’язаних із подіями, що сталися в Одесі 2 травня 2014 року, коли загинули десятки людей. Суд визнав Україну відповідальною за порушення прав людини і вказав на причетність росії до цих трагічних подій.

Про це розповідає News IO

Причини та наслідки насильства в Одесі

У своєму рішенні суд зазначив, що держава-відповідач не вжила належних заходів для запобігання насильству в Одесі та для його зупинки, коли воно вже почалося. Зокрема, суд стверджує, що відсутність з боку правоохоронних органів серйозних спроб зупинити насильство, а також можливі зв’язки між міліцією та активістами антимайдану сприяли ескалації конфлікту.

«Суд дійшов висновку, що держава-відповідач порушила статтю 2 Конвенції…», – йдеться в ухвалі суду.

Позови були подані родичами 25 загиблих, а також трьох осіб, які вижили після пожежі в Будинку профспілок. Серед позивачів були близькі двох проукраїнських активістів, які загинули від вогнепальних поранень, і троє людей, котрих суд визнав «випадковими перехожими», що отримали смертельні травми.

Компенсації та визнання відповідальності

Суд визначив, що Україна повинна виплатити по 15 тисяч євро компенсації родичам загиблих і по 12 тисяч євро трьом позивачам, які вижили. Найбільшу компенсацію у розмірі 17 тисяч євро отримає донька Михайла Вʼячеславова, який загинув під час подій у Будинку профспілок. Вона звернулася до суду з вимогою, оскільки їй безпідставно відмовили у видачі тіла батька для поховання.

2 травня 2014 року в Одесі відбулося протистояння між українськими і проросійськими активістами, в результаті якого загинули шість осіб, а ще 42 стали жертвами пожежі в Будинку профспілок на Куликовому полі. Суд також вказав на загрози насильства з боку росії стосовно України, що підкреслює важливість цієї справи для розуміння контексту конфлікту.