Геополітична ситуація у світі продовжує ускладнюватись, повідомив високий представник Євросоюзу з закордонних справ Жозеп Боррель. У своєму дописі від 25 листопада, де він підсумовує рік, він наголосив на поточних викликах.
Про це розповідає News IO
«Вогняна арка» у фокусі ЄС
Європейський Союз презентував щорічний збірник промов і заяв, який цього року назвали «Вогняна арка». У своєму зверненні Боррель підкреслив значну кількість військових конфліктів у світі, зокрема, вторгнення росії в Україну.
Він відзначив, що ЄС цього року зустрічав складнощі в прагненні досягти справедливого вирішення конфлікту в Україні та на Близькому Сході. Зокрема, Євросоюз виділив 122 мільярди євро на підтримку України, з яких 45 мільярдів пішло на військову допомогу. Крім того, було ухвалено рішення використати доходи від заморожених російських активів.
«Але, незважаючи на все це, нам не вдалося забезпечити Україну достатніми ресурсами для захисту від постійних повітряних атак на її цивільну та енергетичну інфраструктуру. Зима для українців буде дуже суворою, з масовими відключеннями електроенергії. Нам також не вдалося надати достатньої підтримки Україні, в тому числі боєприпасами, щоб вона могла запобігти просуванню російської армії на Донеччині, не кажучи вже про те, щоб повернути втрачені території. Восени пряме втручання північнокорейських солдатів на боці Росії ознаменувало небезпечну ескалацію та є дуже тривожним кроком до інтернаціоналізації конфлікту», – заявив Боррель.
Заклик до дії
Хоча повномасштабне вторгнення стало «дзвінком пробудження для Європи», Боррель навів слова політичного аналітика Івана Крастева, зазначивши різницю «між пробудженням і підйомом з ліжка, щоб діяти». «Здається, що багато хто в Європі дійсно був пробуджений агресією Володимира Путіна проти України, але ще не встав із ліжка».
Боррель закликав до активних дій на фоні перемоги Дональда Трампа на виборах президента США та непевності щодо подальшої участі Сполучених Штатів у підтримці оборони України та Європи. Він наголосив на важливості подальшого відновлення оборонних спроможностей ЄС, вказуючи на повільний прогрес у цьому напрямку.
Незабаром Жозеп Боррель завершить свою діяльність на посаді головного дипломата Євросоюзу, його місце займе колишня прем’єрка Естонії Кая Каллас.