Головна Політика ЄС розглядає поступове відновлення діалогу з урядом Грузії

ЄС розглядає поступове відновлення діалогу з урядом Грузії

ЄС хоче поступово відновити контакти з урядом Грузії

Європейський Союз розглядає можливість поступового відновлення контактів із грузинським урядом, прагнучи повернути країну на європейський шлях розвитку. Таку позицію озвучила єврокомісарка з питань розширення Марта Кос.

Про це розповідає News IO

Пауза у відносинах і пошук компромісу

Після порушень, зафіксованих під час парламентських виборів у Грузії, а також ухвалення законів, які нагадують політику російської федерації, зокрема закону про «іноземних агентів», Європейський Союз тимчасово призупинив просування країни до членства в організації. Крім цього, були заморожені фінансові програми підтримки уряду. ЄС уникає введення додаткових санкцій, адже вони могли б негативно вплинути, передусім, на грузинський народ.

Водночас у Брюсселі активно вивчають можливості для відновлення діалогу, враховуючи складну політичну ситуацію в країні.

«Найлегше – не говорити. Але щоб говорити, потрібно знати, що ти можеш запропонувати і на що готова інша сторона. Тому зараз ми розглядаємо, як нам побудувати діалог так, щоб повернути Грузію на європейський шлях», – розповіла єврокомісарка і навела приклад Туреччини, яка після замороження вступу в 2019 року тепер відновила діалог на високому рівні з Брюсселем.

Ситуація навколо кандидатства та реакція ЄС

Марта Кос наголосила на необхідності обережного підходу до контактів із властями Грузії, щоб не легітимізувати хибні дії нинішнього керівництва. На її думку, відновлення взаємодії варто почати з контактів на нижчому рівні, поступово оцінюючи розвиток відносин.

Єврокомісарка підкреслила, що, незважаючи на нещодавні дії уряду Грузії, Європейський Союз не вважає країну остаточно втраченою для європейського майбутнього. Вона зазначила, що навіть у разі ухвалення законів, які суперечать цінностям ЄС, важливо шукати шляхи для конструктивного діалогу.

Грузія отримала статус кандидата на вступ до Європейського Союзу разом з Україною та Молдовою у грудні 2023 року. Це стало можливим після того, як під тиском Євросоюзу грузинський парламент відкликав скандальний «закон про іноагентів». Проте вже у вересні 2024-го парламент країни прийняв новий пакет суперечливих законів, а в листопаді прем’єр-міністр Іраклі Кобахідзе оголосив про припинення переговорів щодо вступу до ЄС до 2028 року. Такі рішення викликали хвилю протестів серед грузинського суспільства.