Головна Політика ЄС поки не готовий спрямувати кредити SAFE на оборонні закупівлі в Україні

ЄС поки не готовий спрямувати кредити SAFE на оборонні закупівлі в Україні

Країни ЄС поки не готові використати фонд SAFE для закупівель в Україні – єврокомісар Кубілюс

Єврокомісар з питань оборони Андрюс Кубілюс заявив, що на даний момент країни-члени Європейського Союзу не продемонстрували конкретних намірів скористатися новим оборонним інструментом SAFE для інвестицій у військово-промисловий комплекс України. Під час обговорення в Європейському парламенті він зазначив, що окремі держави планують взяти кредити SAFE для своїх власних потреб, але чітких рішень щодо використання цих фінансових ресурсів на користь України наразі не ухвалено.

Про це розповідає News IO

Особливості програми SAFE та сумніви країн-членів

SAFE (Security Action for Europe) — це перша масштабна програма Європейського Союзу, спрямована на активізацію інвестицій у європейські оборонні потужності. Країнам-членам надається доступ до 150 мільярдів євро пільгових кредитів з найвищим інвестиційним рейтингом AAA, які гарантуються бюджетом ЄС. Термін погашення таких кредитів складає 45 років, при цьому надається 10-річний пільговий період.

Як пояснив Андрюс Кубілюс, деякі держави-члени вагаються через побоювання щодо зростання боргового навантаження:

«Механізм полягає в тому, щоб взяти кредит і потім надати Україні грант — а це означає, що для держав-членів зросте боргове навантаження. Для деяких країн це досить чутливе питання».

Перспективи для України й наступні кроки

За словами єврокомісара, SAFE дає можливість країнам-членам залучати кредити для спільних закупівель оборонної продукції разом з Україною або для України напряму. Це може стати суттєвим кроком уперед у питаннях підтримки українського військово-промислового комплексу. Водночас, передбачається, що до фінального погодження державами-членами залишився останній крок — офіційне затвердження програми, яке планується провести наприкінці травня.

Країни, які бажають скористатися новими кредитними можливостями, зможуть звертатися до Єврокомісії для фінансування проєктів з виробництва озброєння, за умови, що принаймні 65% компонентів вироблятимуться в ЄС, Україні чи країнах Європейської економічної зони. Після остаточного затвердження програми держави-члени матимуть два місяці, щоб визначити суму кредиту та призначення коштів для конкретних оборонних проєктів.

За словами Андрюса Кубілюса, він закликає українських політиків активно порушувати питання використання SAFE для підтримки України. Міністр оборони України Рустем Умєров на останньому засіданні Ради міністрів оборони ЄС виступив із «дуже сильним зверненням» до партнерів щодо важливості залучення цих ресурсів.