Головна Економіка ЄС планує підвищити мита на український імпорт і скоротити квоти на агропродукцію

ЄС планує підвищити мита на український імпорт і скоротити квоти на агропродукцію

ЄС готується запровадити набагато вищі мита на український імпорт, — FT

Європейський Союз розглядає введення значно вищих мит на імпорт товарів з України вже у найближчі тижні. Причиною цього рішення стало завершення дії безмитного режиму, який був запроваджений у 2022 році після початку повномасштабної агресії росії проти України. Формальний термін дії пільгового режиму закінчується 6 червня, і замість його автоматичного продовження ЄС готує так звані «перехідні заходи» до завершення переговорів щодо оновленої угоди про вільну торгівлю.

Про це розповідає News IO

Скорочення квот і наслідки для українських експортерів

За інформацією дипломатичних джерел, нова перехідна пропозиція, яку нещодавно було представлено країнам-членам ЄС, містить вимогу щодо суттєвого зниження квот на безмитний імпорт ключових українських товарів. Ці зміни можуть серйозно вплинути на позиції українських аграрних експортерів, особливо у сегменті постачання кукурудзи, цукру, меду та м’яса птиці.

Зокрема, річна квота на кукурудзу буде зменшена з 4,7 мільйона тонн до 650 тисяч тонн, на цукор — з 109 тисяч до 40,7 тисячі тонн, а на м’ясо птиці — з 57,1 тисячі до 40 тисяч тонн. Такі зміни можуть суттєво обмежити доходи українських виробників та їхню конкурентоспроможність на європейському ринку.

Політичний контекст і тиск з боку Польщі

Введення нових мит та скорочення квот стало наслідком зростання невдоволення з боку Польщі, яка наполягала на захисті аграрного сектору ЄС. Польські фермери та політики неодноразово заявляли про негативний вплив українського експорту на ціни на продукти харчування в країнах Євросоюзу, вважаючи це причиною зниження рентабельності місцевого виробництва.

«Окрім економічного фактора, ситуація має і політичний вимір — за словами дипломатів, польська влада просила відкласти переговори з Києвом до завершення президентських виборів, щоб знизити шанси опозиційного кандидата Кароля Навроцького».

У Єврокомісії вже підтвердили, що безмитні домовленості не будуть продовжені автоматично. Наразі триває перегляд умов торгівлі між Україною та ЄС, і остаточні рішення щодо майбутньої торговельної політики ще ухвалюються.