Друга дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя ухвалила рішення про відкриття дисциплінарної справи стосовно Ярослава Василенка, судді Шостого апеляційного адміністративного суду. Це рішення стало реакцією на скаргу громадської організації «Автомайдан», подану після виходу розслідування «Схем». У матеріалі журналістів було встановлено, що суддя від початку окупації 25 разів відвідував Крим, а також не декларував апартаменти у Севастополі, оформлені на його дружину, громадянку російської федерації.
Про це розповідає News IO
Обставини справи та позиція судді
У скарзі ГО «Автомайдан» із посиланням на дані журналістів зазначалося, що суддя з 2014 року регулярно їздив до окупованого Криму та має там нерухомість, не зазначену в деклараціях, яка записана на його дружину. Такі дії, згідно зі скаргою, мають «ознаки дисциплінарних проступків, передбачених окремими пунктами закону України «Про судоустрій і статус суддів», зокрема, «допущення суддею поведінки, що порочить звання судді або підриває авторитет правосуддя» і декларування неправдивих відомостей або «умисне незазначення».
У рішенні Вищої ради правосуддя зазначено, що Державна прикордонна служба підтвердила багаторазові поїздки Ярослава Василенка до окупованого Криму. На запит ВРП щодо обставин, викладених у скарзі, суддя письмово не відповів, проте враховано пояснення, які він надавав детективам НАБУ після виходу розслідування. Василенко пояснив, що неодноразово відвідував Крим із 2014 по 2021 роки, оскільки там народилася його дружина. Суддя повідомив, що відпочивав у Севастополі в апартаментах родичів дружини, документи на які йому не демонстрували, а на окупованому півострові займався дайвінгом, риболовлею і відвідував родинне кладовище.
«За весь час з будь-якими співробітниками спецслужб Російської Федерації не зустрічався і розмов не мав».
Висновки дисциплінарної палати та нерухомість родини
Друга дисциплінарна палата дійшла висновку, що регулярні поїздки судді до окупованого Криму без нагальної потреби можуть свідчити про відсутність чіткої громадянської позиції, ігнорування порушень рф прав і свобод громадян України на окупованій території та недотримання суддівської етики. Незважаючи на те, що НАБУ закрило кримінальне провадження у вересні 2023 року через неможливість перевірити інформацію в умовах війни, Палата вирішила відкрити дисциплінарну справу щодо Василенка.
У рішенні ВРП зазначено: «Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя дійшла висновку про наявність підстав для відкриття дисциплінарної справи стосовно судді Шостого апеляційного адміністративного суду Василенка Я.М. за ознаками складу дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 3 частини 1 статті 106 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (допущення суддею поведінки, що порочить звання судді або підриває авторитет правосуддя)».
Розслідування журналістів засвідчило, що Ярослав Василенко здійснив понад два десятки поїздок до Криму, остання з яких відбулась у 2021 році, а загалом він перебував на півострові не менше 206 днів. Також встановлено, що дружина судді володіє двома апартаментами у Севастополі загальною площею 115 квадратних метрів у житловому комплексі з видом на море. Це підтверджується записами в офіційному російському реєстрі переходу прав власності на нерухоме майно, а також свідоцтвом про спадщину за паспортом громадянки рф, виданим у Москві.
Журналісти перевірили чинність паспорта дружини Василенка, який вона отримала в 2015 році після досягнення 45-річного віку. Громадянство країни-агресора не знайшло відображення у деклараціях судді, хоча відповідна графа для цього передбачена. У декларації за 2020 рік також не вказано, що дружина є власницею апартаментів у Севастополі. За оцінками, ринкова ціна цього майна може перевищувати 17 мільйонів гривень.
Крім того, встановлено, що родина судді має у власності частину квартири у Москві площею 72 квадратних метри, яка належить дружині та доньці, про що свідчить витяг із російського реєстру. Власниками майна вони стали ще у 2006 році, але ці відомості також не відображені у деклараціях Василенка з часу його суддівської діяльності.
Суддя відмовився відповідати на питання журналістів щодо незадекларованої нерухомості в Криму та Москві, регулярних поїздок до окупованої території та громадянства дружини рф, не зазначеного у своїх деклараціях.