Українська журналістка Вікторія Рощина була удостоєна посмертної нагороди чеської премії з прав людини Homo Homini (Людина людині). Цю престижну відзнаку щорічно вручає організація «Людина в біді» (People in need) за «значний внесок у просування прав людини, демократії та ненасильницьких методів вирішення суспільно-політичних конфліктів».
Про це розповідає News IO
Церемонія нагородження в Празі
Нагородження відбулося під час відкриття щорічного фестивалю документальних фільмів із прав людини «Один світ» у Празі. Під час церемонії до присутніх звернувся журналіст і правозахисник Максим Буткевич, який нещодавно був звільнений з російського полону. Він зазначив:
«Реальність виявилася ще гіршою, ніж я очікував. Військовополонених, а також цивільних затриманих піддають тортурам на системному рівні, нищать їхнє здоровʼя. Проти них сфабриковані десятки, якщо не сотні кримінальних справ».
Буткевич також додав:
«Росіяни намагаються підмінити поняття громадянських свобод, прав людини та міжнародного права. Вони створюють світ, де право визначається силою, і де держава є всім, а людина – нічим. Важливо нагадувати, що вони роблять із полоненими – заручниками російського режиму».
Визнання роботи Вікторії Рощиної
Відзнаку отримала Севгіль Мусаєва, головна редакторка «Української правди», з якою співпрацювала Рощина. Вона висловила подяку за визнання важливої роботи журналістки та поділилася спогадами про розмову з батьком Вікторії, який сподівався на її повернення, адже під час полону вона була в ізоляції без права на адвоката.
Вікторія Рощина, яка працювала також з Радіо Свобода, висвітлювала повномасштабне вторгнення росії в Україну. У серпні 2023 року вона була захоплена в полон в окупованому Енергодарі. На початку жовтня 2024 року стало відомо, що вона померла під час етапування з Таганрога до Москви, а росія досі не повернула її тіло в Україну.
Цього року премію отримали двоє лауреатів, серед яких також нігерійський журналіст Філіп Обаджі, який документує злочини ПВК «Вагнер» в Центральноафриканській Республіці та Малі. Його дослідження опубліковані в провідних ЗМІ, таких як The Guardian та Al Jazeera.
Нагороду Обаджі вручила колишня президентка Словаччини Зузана Чапутова.