Головна Суспільство Верховна Рада розширила закон про охорону дитинства щодо депортованих дітей

Верховна Рада розширила закон про охорону дитинства щодо депортованих дітей

Рада доповнила закон «Про охорону дитинства» положеннями про депортованих дітей

Верховна Рада ухвалила зміни до закону «Про охорону дитинства», які посилюють захист прав депортованих дітей. Законопроєкт був підготовлений групою народних депутатів під керівництвом голови підкомітету з питань сім’ї та дітей комітету гуманітарної та інформаційної політики Тетяни Скрипки.

Про це розповідає News IO

Визначення терміну «депортація дитини» та нові механізми повернення

Документом вперше на законодавчому рівні закріплено визначення поняття «депортація дитини». Як зазначено в тексті закону, це «протизаконне (незаконне) переміщення, з застосуванням насильства або без нього, державою, визнаною державою-агресором, дитини шляхом виселення та/або інших дій, у тому числі за відсутності усвідомленої думки дитини та її законних представників, щодо її переміщення з території України, на якій вона законно перебуває, на територію держави-агресора, або на територію її союзників за відсутності підстав, що передбачені законами України та або допускаються міжнародним правом».

Кабінет Міністрів України отримав повноваження визначати процедуру повернення, реінтеграції та адаптації дітей, які були депортовані або примусово переміщені. Це має створити дієвий механізм повернення маленьких громадян України додому та їх возз’єднання з родинами.

Масштаби проблеми та дії української влади

У пояснювальній записці до законопроєкту зазначається, що діти, вивезені до росії, змушені жити в середовищі, де домінують російська мова, традиції й релігія. Вони потрапляють під вплив інформаційної кампанії, спрямованої на зміну ідентичності, а також залучаються до військової підготовки. російська федерація відмовляється співпрацювати щодо повернення дітей, навпаки, чинить перепони сім’ям, які прагнуть возз’єднання.

«Така ситуація погіршується відсутністю в Україні офіційного дієвого механізму (дорожньої карти) повернення українських дітей в Україну, возз’єднання їх з батьками або з іншими законними представниками. Відсутнє в національному законодавстві також понять депортація та примусове переміщення дитини».

Прийняті зміни мають на меті врегулювати ці прогалини, забезпечити юридичне підґрунтя для повернення та захисту дітей, які опинилися під загрозою внаслідок воєнних дій.

Міністерство юстиції вже повідомляло про створення реєстру з даними щодо депортованих і примусово переміщених дітей, що допоможе координувати дії державних органів і родин.

За словами директорки Bring Kids Back UA Дарії Зарівної, з початку повномасштабного вторгнення росія заявила про вивезення на свою територію 744 тисяч українських дітей, хоча Україні бракує можливостей підтвердити чи спростувати ці дані через відмову рф надавати інформацію. Офіційна статистика свідчить, що понад 20 тисяч дітей опинилися в росії та на окупованих територіях, а за оцінкою уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, ця цифра може сягати 150 тисяч. Уповноважена з прав дитини Дар’я Герасимчук говорить про «кілька сотень тисяч дітей, тобто десь 200-300 тисяч».

Станом на кінець лютого Україна повернула додому 1227 дітей із території російської федерації та тимчасово окупованих регіонів, про що повідомила перша леді України Олена Зеленська.

У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт президента рф володимира путіна та дитячого омбудсмена марії львової-бєлової, підозрюючи їх у скоєнні воєнних злочинів, пов’язаних із насильницькою депортацією та переміщенням українських дітей з окупованих територій.