Верховний головнокомандувач Володимир Зеленський та військове командування отримали імунітет від відповідальності за ухвалені на полі бою рішення, зокрема щодо виведення українських підрозділів із російської Курської області. Про це зазначив депутат від партії «Слуга народу», член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.
Про це розповідає News IO
«По-перше, ми на початку війни ухвалили закон, який передбачає так званий бойовий імунітет. Це коли військові командири, начальники не несуть юридичної відповідальності за рішення, ухвалені на полі бою. Тому що якщо зараз ми будемо звинувачувати кожного військового керівника за якісь невдачі на фронті, то мало буде тих, хто готовий буде взагалі віддавати накази, а війна неминуче передбачає втрати серед людей, серед техніки… Ключові рішення ухвалюються військовими. Я переконаний, що президент як Верховний головнокомандувач оцінює, якісь рішення ухвалює, але я не думаю, що президент безпосередньо наполягав, щоб це було саме так».
У ефірі Радіо Свобода депутат відповів на зауваження військового аналітика, головного редактора видання «Цензор.Нет» Юрія Бутусова, який вважає, що ЗСУ варто було виводити з Курської області ще в січні. Бутусов стверджував, що українське командування підготувало план поступового відходу, але його реалізація була зірвана через політичні заяви влади про можливий обмін цієї частини рф на українські території.
«Був підготовлений заздалегідь українським командуванням, за моїми даними, план відходу, але його не реалізували. І саме це призвело до втрати керованості в деяких підрозділах. І до значних втрат під час неорганізованого відходу… Політичні рішення втрутились у військові. І саме ці абсолютно непродумані заяви політичного керівництва – давайте міняти Суджу на щось – призвели до абсолютно неадекватної, необґрунтованої постановки завдань військам. І це обернулося значними втратами», – зазначив Бутусов.
У нещодавньому інтерв’ю виданню The Guardian президент України висловився про можливість переговорів між Україною та рф, зазначивши, що, якщо президентові США Дональду Трампу вдасться організувати зустріч, він пропонує Москві обмін територіями.
Американська газета The New York Times повідомила, що українські війська могли відступити з майже всієї території Курської області Росії. Відомо, що під час активних дій українські війська контролювали близько 500 квадратних миль російської території, але на даний момент залишилася лише вузька смуга вздовж кордону, яка охоплює приблизно 30 квадратних миль.
Президент США Дональд Трамп, коментуючи ситуацію 14 березня, заявив, що «тисячі» українських військових перебувають у «повному оточенні» і у вразливому становищі. У свою чергу, президент рф Володимир Путін відреагував на заклик Трампа, заявивши, що у разі складання зброї українським військовим гарантовано буде життя та гідне поводження.
15 березня Володимир Зеленський спростував інформацію про оточення українських військ, підкресливши, що українська сторона має присутність на території Курської області, а подібні заяви є черговою брехнею з боку Путіна. Президент наголосив, що операція на Курщині виконала свої завдання, відволікши російські сили з інших напрямків, зокрема з Покровська Донецької області, а також з Харкова та Сум.