Головна Політика У Великій Британії засудили лідера проросійської шпигунської мережі до понад 10 років в’язниці

У Великій Британії засудили лідера проросійської шпигунської мережі до понад 10 років в’язниці

У Великій Британії до майже 11 років тюрми засудили очільника пов’язаної з РФ шпигунської мережі

Орлін Русєв — керівник шпигунської мережі, пов’язаної з рф, — отримав 10 років і 8 місяців ув’язнення після оголошення вироку в Лондоні. Суддя Ніколас Гілліард у суді Олд-Бейлі визнав його винним у шпигунстві на користь росії. Разом із Русєвим на лаві підсудних опинилося ще п’ятеро учасників угруповання, всі вони — громадяни Болгарії, що мешкали у Великій Британії.

Про це розповідає News IO

Діяльність шпигунської групи та вироки учасникам

З 2020 до 2023 року група вела стеження за журналістами, російськими дисидентами і готувала операції проти українських військових. Її діяльність охоплювала не лише Велику Британію, а й Австрію, Німеччину, Іспанію, Угорщину та Чорногорію. Найближчий спільник Русєва, Бісер Джамбазов, отримав 10 років і 2 місяці позбавлення волі. До складу мережі входили також його партнерка Катрін Іванова (засуджена до 9 років і 8 місяців), його дівчина Ваня Ґаберова (6 років і 8 місяців) і колишній хлопець Ґаберової Тіхомір Іванчев (8 років). Останній учасник, Іван Стоянов, проведе за ґратами 5 років і 3 тижні. Після відбуття строку всі засуджені будуть депортовані з країни.

Зв’язок із Яном Марсалеком та операціями проти України

Координацію дій шпигунів здійснював Ян Марсалек — колишній операційний директор компанії Wirecard, якого розшукує Інтерпол. Він фігурував у справі як агент російської розвідки під псевдонімом Руперт Тіц. За матеріалами суду, після гучного скандалу у Wirecard у 2020 році Марсалек втік до росії та передавав завдання Русєву від ГРУ і ФСБ.

Відомо, що Марсалек організовував шпигунські операції та схеми закупівлі зброї для підтримки росії у війні проти України. Через п’ять місяців після початку повномасштабного вторгнення він надіслав Русєву своє селфі у військовій формі з символом Z.

Серед об’єктів стеження шпигунів були відомі критики кремля, зокрема болгарський журналіст Христо Грозєв, російський журналіст Роман Доброхотов та ексспівробітник Слідчого комітету рф Кирило Качур. Також група планувала стежити за українськими військовими на американській базі у Штутгарті, де, за переконанням Марсалека, проводили навчання із ЗРК Patriot.

Русєв, Джамбазов і Стоянов визнали себе винними у шпигунстві та підробці документів. Іванова, Ґаберова та Іванчев були визнані винними у змові з метою шпигунства після судового розгляду, що тривав понад три місяці.

«Жодної діяльності в стилі Джеймса Бонда з мого боку не було».

Під час обшуку у будинку Русєва в місті Ґрейт-Ярмут правоохоронці знайшли великий арсенал шпигунського обладнання: прослуховуючі пристрої, GPS-трекери, глушники та засоби маскування. Обшук тривав понад тиждень і виявив близько 2000 речових доказів.

Іванова під час слухань заявила, що вважала свою роботу пов’язаною із сайтом, схожим на Bellingcat, який викриває корупційних журналістів, а Ґаберова вірила, що допомагає Інтерполу. Обидві наполягали, що стали жертвами обману та маніпуляцій з боку Джамбазова. Водночас адвокат Русєва підкреслив, що його підзахисний діяв із корисливих мотивів і не дотримувався жодної ідеологічної позиції щодо росії.