Міністерство культури та стратегічних комунікацій внесло російсько-канадську режисерку Анастасію Трофімову до «переліку осіб, які «створюють загрозу національній безпеці України», йдеться у повідомленні пресслужби відомства.
Як зазначається, колишню працівницю пропагандистського каналу «Russia Today» внесли до цього списку, зокрема, за документальний фільм «Росіяни на війні» («Russians at War»), який вона зрежисувала.
«Міністерство культури та стратегічних комунікацій України протистоїть будь-яким спробам використання мистецтва як інструменту російської пропаганди. Випадки, подібні до діяльності Трофімової, є частиною ширшої інформаційної війни, яку веде РФ, намагаючись виправдати свою агресію через культуру та медіа. Ми боремося з просуванням фальшивих наративів і маніпуляцій, які намагаються підмінити правду та зняти відповідальність з агресора. Україна послідовно працює над тим, щоб російська пропаганда не змогла проникнути на культурні майданчики як всередині країни, так і за її межами, захищаючи правду про війну та свободу», – сказав міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький.
Попри те, що стрічку продемонстрували на Венеційському кінофестивалі, показ фільму на Міжнародному кінофестивалі в Торонто (TIFF) обмежили. Після першого сеансу фільм було знято з програми через заходи безпеки, спричинені обуренням Конгресу українців Канади, українських та іноземних урядовців, зазначають у відомстві.
У міністерстві кажуть, що «фільм просуває ідею, що ця війна є «конфліктом двох братніх народів» і що росіяни нібито так само є її жертвами, як і українці, що є неприйнятним в умовах реальних подій, які відбуваються в Україні».
«Кожен подібний продукт, який спотворює реальність чи знімає відповідальність з агресора, є загрозою для всіх, хто бореться за свою свободу та гідність», – додали в МКСК.
Раніше Міжнародний кінофестиваль у Торонто (TIFF) вирішив зупинити покази російського фільму «Росіяни на війні» (Russians at War), заявили організатори фестивалю 12 вересня.
Генеральний консул України в Торонто Олег Ніколенко у фейсбуці заявив, що зупинити показ фільму «є єдиним правильним рішенням».
Посол України в Канаді Юлія Ковалів висловила жаль щодо того, що «у своїй аргументації у фестивалю не вистачило сміливості прямо визнати свою глибоку помилку».
TIFF відмовився скасовувати покази російського фільму «Росіяни на війні» (Russians at War), заявив, що оскільки цей фільм є канадсько-французькою копродукцією і фінансувався канадськими агентствами, його не можна вважати російською пропагандою.
«Наскільки ми розуміємо, він був створений без відома або участі російських державних органів. На нашу думку, цей фільм у жодному разі не можна вважати російською пропагандою. Хоча ми розуміємо стурбованість, висловлену багатьма, ми вважаємо, як і Венеційський кінофестиваль та інші міжнародні фестивалі, які включили фільм до своїх програм, що ця канадська документальна стрічка заслуговує на місце в нашій добірці», – заявляли організатори.
Фільм російської режисерки Анастасії Трофімової, присвячений учасникам російської агресії проти України, також був презентований на Венеційському кінофестивалі 6 вересня. Це викликало обурення українців і користувачів соцмереж з інших країн, які підтримують Україну.
Генеральний консул України в Торонто Олег Ніколенко раніше розкритикував організаторів TIFF за «відбілювання злочинів російських солдатів в Україні» через планований показ стрічки Russians at War.
Також Канадський конгрес українців вказав на титри фільму, судячи з яких, він мав підтримку державно-приватного Канадського медійного фонду – за даними Конгресу, фінансування становило 340 тисяч доларів.
За даними медіа, Анастасія Трофімова працювала на російську державну медіа-мережу RT, яка перебуває під західними санкціями. У своїх коментарях до фільму вона заявляла, що «не бачила» воєнних злочинів російських військових під час перебування в зоні бойових дій.
Віцепрем’єр-міністерка і міністерка фінансів Канади Христя Фріланд підтримала критику з боку Києва й українсько-канадської спільноти на адресу стрічки і зазначила, що канадські державні кошти не повинні використовуватися на підтримку «медіа, яке намагається відбілити російські воєнні злочини».