Глобальний саміт миру стане платформою для діалогу щодо шляхів досягнення «всеохопного, справедливого й тривалого миру для України» згідно зі статутом ООН та нормами міжнародного права, йдеться 2 травня у повідомленні пресслужби президента Володимира Зеленського.
«Саміт присвячено розробці рамок для досягнення цієї мети, щоб стимулювати майбутній мирний процес», – вказано у повідомленні.
В Офісі президента зауважили, що у саміті візьмуть участь лідери країн та голови урядів з усіх континентів.
«Засади роботи цього заходу було вироблено та погоджено під час низки міжнародних зустрічей радників із національної безпеки, ініційованих Офісом президента для опрацювання української формули миру», – додали в ОП.
Раніше міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповів, що немає сенсу запрошувати Росію на Глобальний саміт миру, який відбудеться у Швейцарії, оскільки не можна гарантувати, що вона діятиме добросовісно. За його словами, лише успіх України на полі бою, і коаліція країн, які поділяють однакові принципи і підходи підштовхнуть Росію до конструктивного діалогу.
Уряд Швейцарії під час візиту Володимира Зеленського в січні погодився організувати мирну конференцію. У заяві, оприлюдненій 10 квітня, йдеться, що «наразі існує достатня міжнародна підтримка для проведення конференції високого рівня для початку мирного процесу».
У Росії, яку не запросили на саміт, заявляли, що переговори про мир в Україні, заплановані в червні у Швейцарії, не матимуть сенсу без участі Росії. Речниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що будь-які дії щодо України, які «ігнорують позицію Росії», «відірвані від реальності».
Конференція, яку українська влада називає Глобальним самітом миру, відбудеться 15–16 червня. Очікується, що від 80 до 100 країн візьмуть участь у зустрічі на розкішному курорті Бурґеншток поблизу міста Люцерн.