Головна Агросектор Український соняшниковий шрот збільшує присутність на ринках ЄС, тоді як на китайському – скорочується

Український соняшниковий шрот збільшує присутність на ринках ЄС, тоді як на китайському – скорочується

by host

Згідно з оновленими даними ІА «АПК-Інформ», за перші 9 місяців 2023/24 МР з України було вивезено майже 3,8 млн тонн соняшникового шроту, що на 23% перевищило показник в аналогічний період минулого сезону та стало максимальним значенням для вересня-травня за останні 4 сезони.

Основним імпортером українського шроту в поточному сезоні залишається Євросоюз із часткою 45% (39% у попередньому МР). Експорт шроту у вересні-травні 2023/24 МР в даному напрямку збільшився на 41%, тоді як до Китаю скоротився на 12%.

Зазначимо, що Євросоюз затвердив «захищаюче мито», що набирає чинності 1 липня, на імпорт більшості зернових, олійних і продуктів переробки російського та білоруського походження в розмірі 95 EUR/т імпортованої до ЄС продукції.

В олійному секторі найбільше це може вплинути на ринки шротів. Обсяги експорту даної продукції російського походження до Євросоюзу були вагомими і переорієнтувати їх на інші ринки буде досить проблематично. Але, враховуючи географічне наближення до глобального світового імпортера – азійського ринку, частину обсягів може бути переорієнтовано в даному напрямку, зокрема до Китаю.

Таким чином, у новому сезоні очікується загострення конкуренції на китайському ринку, що може призвести до подальшого скорочення на ньому частки українського соняшникового шроту на користь російського.

Водночас дана ситуація може позитивно вплинути на обсяги відвантаження українського соняшникового шроту на європейський ринок. Зазначимо, що країни ЄС у поточному сезоні збільшили імпорт українського продукту на 6%, до 1,2 млн тонн (за липень-травень 2023/24 МР – дані Єврокомісії), однак обсяг імпорту російського продукту за цей же період теж збільшився на третину – до 775 тис. тонн.

«Захищаюче мито» ЄС також може добре позначитися на українському ринку ріпакового шроту, особливо напередодні старту переробки ріпаку. Так, для даного сектору Євросоюз є основним ринком реалізації з часткою близько 73% і де український продукт досить серйозно конкурує з російським та білоруським. Зокрема, частка російського ріпакового шроту в загальному імпорті країнами ЄС цього продукту становить у поточному сезоні 41%, білоруського – майже 32% та лише близько 21% – це український шрот.

Джерело: Агроновини

Читайте також