Згідно з даними соціологічного дослідження, проведеного Центром прав людини ZMINA та Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, 57,4% українських жінок-активісток зазнають переслідувань. Також 77,1% респонденток відзначили відсутність чи недостатність захисту з боку держави.
Про це розповідає News IO
Форми переслідування жінок-активісток
Більшість опитаних вважають, що переслідування жінок-активісток є поширеним явищем. Зокрема, 44,3% респонденток вважають, що жінки стикаються з цим частіше, ніж чоловіки. Найпоширеніші форми тиску включають онлайн-залякування (80,3%), дискредитацію (75,4%) та гендерну дискримінацію (72,9%). Понад третина активісток (37,7%) також повідомили про особистий досвід переслідувань, причому ризики зростають у малих містах і селах.
«Проведені дослідження демонструють, що громадська активність жінок зростає навіть у розпал повномасштабної війни, проте понад половина опитаних активісток уже зазнали погроз чи переслідувань, і тільки третина відчуває себе в безпеці», – заявила аналітикиня Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Алла Бєлошенко.
Недовіра до державного захисту
Опитування також виявило «критичну недовіру» до державного захисту. 77,1% респонденток вважають дії держави недостатніми. Серед найактуальніших заходів, які активно підтримують жінки-активістки, виділяються ефективне розслідування переслідувань (86,9%), боротьба з онлайн-атаками (81,1%) та гарантування цифрової безпеки (66,4%).
Понад половина опитаних вважають, що мобілізація чоловіків на війну відкрила більше можливостей для участі жінок-активісток у суспільних процесах, зокрема у сферах захисту прав жінок і підтримки Збройних сил України. Однак основними перешкодами для професійного розвитку залишаються гендерні стереотипи та відсутність ефективних механізмів захисту з боку держави.
Дослідження, що включало глибинні інтерв’ю та онлайн-опитування жінок-активісток з 20 регіонів України, проводилося наприкінці 2024 – на початку 2025 року. У ньому взяли участь 122 активістки, а також було проведено 31 глибинне інтерв’ю.