Українська асоціація аграрного експорту закликала уряд здійснити вдосконалення митної політики, зокрема, переглянути коди УКТ ЗЕД. Це необхідно для стимулювання експорту продукції з доданою вартістю, а не лише сировини.
Про це розповідає News IO
Нині аграрна продукція складає понад половину українського експорту, переважно це сировина: зерно, олія, мед. Однак історично Україна виступала експортерами сировини, тоді як переробка відбувалася за кордоном.
Існуюче митне законодавство не відрізняє готову продукцію від сировини. Наприклад, яблука в ящиках і насипом або фасований і нефасований мед мають однакові коди при експорті. Асоціація пропонує уточнити класифікацію, додавши визначення для фасованої чи переробленої продукції, що дозволить:
- чітко відокремити сировину від продукції з доданою вартістю;
- збільшити експорт готової продукції;
- підвищити валютні надходження.
«Реформа кодів УКТ ЗЕД відкриє нові можливості для експортерів, дозволить залучати додаткове фінансування та сприятиме розвитку переробки в Україні», — зазначають в асоціації.
Зважаючи на те, що деякі країни Європейського Союзу обмежують постачання сировинної продукції, зокрема зернових і меду, українські експортери втрачають можливість реалізовувати готову продукцію, яка має додану вартість. Це знижує стимул для інвестицій у переробку, навіть коли доступні гранти та пільгові кредити.
Після аналізу митних політик США, ЄС та Туреччини, асоціація дійшла висновку, що деталізація кодів УКТ ЗЕД може зміцнити позиції України на світовому ринку.