Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації завершує підготовку важливого проєкту постанови Кабінету Міністрів, який передбачає створення реєстру забороненого програмного забезпечення. Про це під час конференції «Своє.ІТ 2025» розповів Ігор Стельник, директор департаменту державного контролю у сфері захисту інформації та аудиту безпеки.
Про це розповідає News IO
Проблема ворожих програм та прихована загроза
За словами Ігоря Стельника, питання використання небезпечного програмного забезпечення залишається актуальним для України. Значна частина російських продуктів часто маскується під українські або навіть європейські ІТ-рішення, що створює додаткові ризики для державних установ та користувачів.
«Проблема ворожого софту — болюча. Часто російське програмне забезпечення маскується під українські або європейські продукти».
Вимоги нового закону та формування реєстру
Попри те, що Рада національної безпеки і оборони вже ввела санкції проти ряду російських програм та інтернет-ресурсів, значна кількість користувачів ще не перейшла на безпечні альтернативи. Змінити ситуацію покликаний новий закон №11290, нещодавно підписаний президентом. Він зобов’язує державні установи використовувати лише ті програмні продукти, які не внесені до спеціального реєстру забороненого програмного забезпечення.
Ігор Стельник акцентував, що наразі Держспецзв’язку перебуває на фінальному етапі підготовки проєкту урядової постанови, яка визначить основні правила та процедури формування такого реєстру. Він наголосив на важливості залучення професійної ІТ-спільноти до вироблення критеріїв внесення програм до цього переліку.
У разі ухвалення постанови державні органи зможуть чітко орієнтуватися у виборі безпечного програмного забезпечення, а ризики використання небажаних продуктів, особливо з походженням із рф, суттєво знизяться.