Смертність бджіл в Україні у 2024 році на підконтрольних територіях склала 20-25%, що значно перевищує довоєнні показники. Про це повідомив директор ННЦ Інституту бджільництва ім. Ф. Прокоповича Володимир Постоєнко. За його словами, несприятливі погодні умови навесні та влітку стали причинами скорочення площ медоносних рослин.
Про це розповідає News IO
“Дуже складним для бджолярів був 2024 рік через різку зміну клімату. У весняний період для розвитку бджолосімей дуже важлива біла акація. У період її цвітіння по всій Україні були заморозки. Мед із неї бджоли не отримали. Потім була проблема з важливим медоносом – соняшником. Через посуху його врожай був низьким, він не виділяв нектар і розвитку бджолосімей не відбувалося. Це призвело до високої смертності бджіл, які в різних регіонах становили 15-20%, а інколи й 23-27%. У середньому по країні ця цифра була на рівні 20-25%”, – розповів учений.
Вплив війни на галузь бджільництва
Такий високий рівень смертності бджолосімей в Україні не спостерігався до війни. Раніше основною причиною загибелі вважалися пестициди, які використовували аграрії без інформування бджолярів, але зусилля держави у сфері законодавства поліпшили ситуацію. Директор інституту наголосив, що зростання смертності від вірусів і хвороб пов’язане з намаганнями впровадити іноземні породи бджіл, які не стійкі до місцевих захворювань.
Проєкт-менеджерка ФАО Ганна Бурка зазначила, що у 2023 році в Україні кількість бджолосімей скоротилася на 10,5% порівняно з 2022 роком. Це зменшення позначилося на секторі промислового бджільництва, де скорочення досягло 13,6%.
Динаміка скорочення бджолосімей
Станом на 1 січня 2024 року, в Україні налічувалося 2314 тис. бджолосімей, з них переважна більшість належали домогосподарствам. Хмельницька, Вінницька, Кіровоградська, Житомирська та Івано-Франківська області лідирують за кількістю бджолосімей. Полтавська область має найбільше розвинуте промислове бджільництво в країні.
Міністерство аграрної політики та продовольства підтвердило, що внаслідок війни кількість бджолосімей в Україні зменшилася на 13,8% за два роки. Експерти Київської школи економіки оцінюють збитки від скорочення бджолосімей у $31,9 млн, не враховуючи втрат у виробництві продукції бджільництва.