Україна отримала 35 балів зі 100 можливих в Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index – CPI) за 2024 рік, зайнявши 105 місце серед 180 країн, відповідно до даних Transparency International Ukraine.
Про це розповідає News IO
Зниження позицій України в антикорупційній боротьбі
Організація зазначає, що після помітного приросту на три бали у 2023 році, у 2024 році Україна виявилася в деякому роді втратою позицій в антикорупційній сфері. Основні фактори змін залишаються пов’язаними з реформами, які спрямовані на євроінтеграцію та виконання міжнародних зобов’язань.
«Утім, цьогорічні результати сигналізують про формальний підхід до виконання багатьох реформ або ж свідоме пробуксовування в їх реалізації. Тож певний «застій» у 2024 році вказує на те, що орієнтації суто на програмне виконання взятих Україною зобов’язань недостатньо, а реалізація розпочатих реформ відбувається не так якісно, як планувалося», – йдеться в аналізі.
Порівняння з іншими країнами та еволюція індексу
Transparency International також підкреслює, що падіння в Індексі сприйняття корупції спостерігається й у інших країнах регіону. Серед країн-кандидаток до ЄС показники залишилися незмінними для Грузії (53 бали, 53 місце), Чорногорії (46 балів, 65 місце) та Туреччини (34 бали, 107 місце). Сербія втратила 1 бал (35 балів, 105 місце), в той час як Північна Македонія та Боснія і Герцеговина знизили свої бали на 2 бали.
Водночас, покращити свої досягнення вдалось лише двом країнам-кандидаткам: Молдова піднялася на 1 бал (43 бали, 76 місце), а Албанія – на 5 балів (42 бали, 80 місце). Середній бал по Європейському Союзу цьогоріч також знизився на 2 бали до 62.
Серед сусідів, Україна випереджає росію, яка у 2024 році втратила 4 бали і займає 154 позицію з 22 балами. Білорусь також продовжує падіння, знизившись на 4 бали до 33 балів, що поставило її на 114 сходинку.
Результати Індексу сприйняття корупції для України були обраховані на основі 8 досліджень, що охоплюють період із лютого 2021 року по вересень 2024 року. У трьох з них відзначено зростання, тоді як у п’яти – зниження показників.
Міжнародна організація зазначає, що до позитивних факторів належать відновлення публічного е-декларування, ухвалення Державної антикорупційної програми, а також зміни в законодавстві про закупівлі Міноборони та активна робота антикорупційних органів.
Серед негативних тенденцій вказано на загрози щодо реалізації ДАП (Державна антикорупційна програма) через саботаж з боку корумпованих державних органів. Спостерігалися також спроби тиску на журналістів та випадки політичного впливу в різних сферах.
За 2023 рік Україна отримала 36 балів, що стало її найкращим результатом за всю історію. Найгірший показник був зафіксований у 2013 році, коли країна отримала лише 25 балів.
У 2024 році найвищі показники мали Данія, Фінляндія, Нова Зеландія, Норвегія, Сінгапур, Швеція та Швейцарія, а найнижчі – Сомалі, Сирія, Венесуела, Південний Судан та Ємен.
Індекс сприйняття корупції (CPI) вимірює сприйняття корупції в публічному секторі, включаючи хабарництво, розкрадання коштів, кумівство та здатність урядів здійснювати доброчесні практики.