Україна вже використала далекобійні ракети, надані Великою Британією, для ударів по території Росії, підтвердив радник міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Юрій Сак в інтервʼю Bloomberg.
«Ми вже маємо прецедент. Наприклад, Велика Британія – вони вже раніше дозволили Україні використовувати ракети далекого радіусу дії Storm Shadow, які вони поставляють. І ми успішно їх використовуємо», – сказав Сак у відповідь на запитання про удари по цілях у глибині Росії.
Високий представник Євросоюзу із зовнішньої політики Жозеп Боррель вважає атаки Збройних сил України по об’єктах на території Росії законними, якщо ці удари є пропорційними. Про це Боррель заявив за підсумками зустрічі міністрів оборони ЄС 28 травня.
Дипломат вказав, що обмеження на використання своїх озброєнь для ударів по Росії вже готові скасувати деякі країни, а решта поки що розмірковують. Число країн, які погодилися дати дозвіл Україні атакувати їхньою зброєю цілі в Росії, Боррель не уточнив.
Читайте також: Макрон вважає, що Україні варто дозволити бити по військових цілях у Росії
Представниця МЗС Росії Марія Захарова, коментуючи слова Бореля щодо законності пропорційних ударів України по Росії, заявила, що його формула нібито дорівнює тисячам загиблих українців.
«Яка пропорція: один бОррель на десятки тисяч убитих українців для цвітіння «прекрасного саду»?» – написала Захарова в своєму телеграмі (орфографія збережена – ред.).
Президент Франції Емманюель Макрон на спільній пресконференції з канцлером Німеччини Олафом Шольцем заявив, що Україні потрібно дозволити нейтралізувати російські військові бази, з яких запускаються ракети.
Раніше із закликом до західних країн перестати обмежувати себе у підтримці України виступив глава МЗС Польщі Радослав Сікорський. Скасування обмежень також підтримали генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, президент Латвії Едгар Рінкевичс, міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен, прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала.
Читайте також: Польща не повинна виключати відправку військ в Україну – Сікорський
Водночас канцлер Німеччини заявив, що поки що не бачить причин для зняття заборони на такі удари. Проти скасування заборони також виступили Італія та Іспанія.
Раніше генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберґ сказав, що союзникам по НАТО варто переглянути свою політику, яка не дозволяє Україні використовувати їхню зброю для ударів по території Росії.
Водночас 20 травня голова Пентагону Ллойд Остін на пресконференції за підсумками засідання Контактної групи з питань оборони України висловив очікування, що Україна не буде застосовувати американську зброю за межами країни.
Після початку російського наступу на Харківщині президент України Володимир Зеленський заявив, що заборони на використання західної зброї для ударів по території РФ не має бути, оскільки йдеться не про наступ України, а про захист.