У Стамбулі відбулася ключова зустріч делегацій України, Туреччини та Сполучених Штатів Америки, присвячена напрацюванню дієвих механізмів досягнення справедливого й сталого миру для України. На переговорах брали участь високопосадовці: голова Офісу президента Андрій Єрмак, міністр закордонних справ Андрій Сибіга, міністр оборони Рустем Умєров, держсекретар США Марко Рубіо, спецпредставник президента США Кіт Келлог, очільник МЗС Туреччини Хакан Фідан та керівник Національної розвідувальної організації Туреччини Ібрагім Калин.
Про це розповідає News IO
Пріоритет — справедливий мир і гуманітарні питання
Під час переговорів сторони акцентували на необхідності встановлення стійкого та справедливого миру. Учасники зустрічі підкреслили, що повне та безумовне припинення вогню має стати основою для подальших кроків. Особливу увагу приділили гуманітарній складовій, зокрема питанням звільнення українських полонених та повернення депортованих дітей — ці теми залишаються в пріоритеті для офіційного Києва.
«Усі сторони чітко наголосили: війна має завершитися стійким і справедливим миром, а повне та безумовне припинення вогню – основа для подальших рішень».
Офіс президента зазначив, що росія вкотре демонструє відсутність зацікавленості у мирному врегулюванні — країна-агресор не відправила своїх представників відповідного рівня на зустріч у Стамбулі, ігнорує міжнародні ініціативи та відмовляється припинити агресію проти України.
Україна готова до прямих переговорів і гуманітарних ініціатив
Андрій Сибіга після зустрічі наголосив на скоординованих позиціях усіх учасників щодо необхідності швидкого просування мирного процесу. Він уточнив, що президент Володимир Зеленський делегував українську команду до Стамбула з чітким мандатом на реальні дії задля миру.
Голова МЗС підкреслив, що росії настав час довести серйозність намірів у питаннях миру, зокрема ухвалити рішення щодо безумовного, повного та тривалого припинення вогню мінімум на 30 днів.
Наразі у Стамбулі триває зустріч між українською та російською делегаціями. Перед цим відбулися тристоронні переговори за участю представників України, США та Туреччини. Рустем Умєров повідомляв, що Україна готова до повного та безумовного припинення бойових дій і початку прямих перемовин на найвищому рівні. Серед умов миру наголошено на гуманітарних кроках, зокрема поверненні насильно депортованих дітей та обміні військовополоненими за принципом «всіх на всіх».
Президент Володимир Зеленський раніше затвердив склад української делегації на перемовини з росією у Стамбулі. До її складу увійшло 12 посадовців, очолюваних міністром оборони Рустемом Умєровим.