Програма з гуманітарного розмінування сільськогосподарських земель в Україні здобула значну підтримку серед аграріїв і стане одним із головних пріоритетів у 2025 році. Про це повідомив заступник міністра економіки Ігор Безкаравайний під час п’ятого засідання секторальної робочої групи «Гуманітарне розмінування».
Про це розповідає News IO
«Цього року ми відкрили ринок послуг з гуманітарного розмінування і запустили механізм компенсації аграріям, які купують послуги з розмінування. На сьогодні проведено вже 39 аукціонів, економія становила понад 17%. Програма компенсації має значний попит у аграріїв. Її розширення буде одним із ключових наших пріоритетів у 2025 році»
Згідно з інформацією Безкаравайного, в державному бюджеті на 2025 рік на цю програму заплановано виділити 1 мільярд гривень. Продовжують шукати додаткове фінансування для здійснення проекту, зокрема для очищення значних територій, лісів та водойм.
Досягнення протимінної діяльності у 2024 році
У 2024 році в контексті протимінної діяльності було ухвалено Національну стратегію та операційний план, які стали основою роботи на найближчі роки. Також у продуктивне використання повернуто близько 35,5 тисяч квадратних кілометрів земель.
Україна наразі має понад 150 спеціалізованих машин для розмінування, більше 4 тисяч саперів та 69 операторів протимінної діяльності, ще близько 60 перебувають у процесі сертифікації.
Нові можливості та інновації
Серед важливих подій 2024 року – відкриття ринку для розмінування та впровадження державних програм підтримки фермерів, виробників техніки та розробників інновацій. З’явилася нова професія – демінер, розпочав роботу Центр гуманітарного розмінування, уніфіковано процедуру сертифікації операторів, а також розпочато сертифікацію обладнання відповідно до міжнародних стандартів.
Учасники робочої групи обговорили можливості фінансування проектів у 2025 році, зокрема через розробку таких інструментів, як облігації сталого розвитку і змішані фінансові механізми.
У Міністерстві економіки нагадали, що секторальна робоча група «Гуманітарне розмінування» була створена у вересні 2023 року для забезпечення координації між Кабінетом Міністрів та міжнародними партнерами у сфері гуманітарного розмінування.