Головна Суспільство Україна планує придбати обладнання для добудови Хмельницької АЕС у Болгарії

Україна планує придбати обладнання для добудови Хмельницької АЕС у Болгарії

У Міненерго кажуть, що не отримували офіційної позиції уряду Болгарії щодо реакторів

У Міністерстві енергетики України підтвердили відсутність офіційної позиції уряду Болгарії щодо можливого продажу реакторів для українських енергоблоків. Вони наголосили, що «будь-які коментарі є передчасними», оскільки офіційних домовленостей наразі не укладено.

Про це розповідає News IO

Україна зацікавлена у придбанні обладнання для завершення будівництва двох енергоблоків Хмельницької атомної електростанції, що відповідає рішенню Верховної Ради. Міністерство зазначило, що «добудова Хмельницької АЕС є важливим проєктом для енергетичної безпеки країни» та переконане, що укладання угоди щодо купівлі обладнання вигідне обом сторонам.

Позиція Болгарії щодо продажу реакторів та історія проекту «Белена»

Раніше, 15 квітня, віцепрем’єр-міністр Болгарії Атанас Зафіров заявив, що його країна не продаватиме Україні два реактори недобудованої АЕС «Белена». Він не назвав конкретних причин, але зазначив, що рішення підтримали всі коаліційні партії. Зафіров підкреслив, що реактори є вагомим активом Болгарії та частиною її енергетичної незалежності.

Варто додати, що в 2023 році парламент Болгарії дав дозвіл на переговори щодо продажу обладнання, з умовою, що незадіяне обладнання станції «Белена», яка була заморожена ще у 1990-х роках і від якої Болгарія повністю відмовилась у 2012 році, буде продане за не менше ніж 600 мільйонів євро.

Перспективи та критика української закупівлі

За рішенням Верховної Ради, «Енергоатом» має закупити в Болгарії обладнання для третіх та четвертих енергоблоків Хмельницької АЕС. Це рішення є стратегічним у контексті зміцнення енергетичної незалежності України і сприяє розвитку атомної енергетики. Проте, воно викликає критичні зауваження з боку експертів, адже купівля та будівництво російських реакторів у час війни з росією викликає значні сумніви щодо безпеки та економічної доцільності.

Наразі, Хмельницька АЕС має два реактори — перший, збудований у 1987 році, і другий, зведений уже після здобуття незалежності України, у 2004 році. Їхня сумарна потужність становить 2000 мегават.