Потенційна мирна угода, що базується на «Стамбульських протоколах», може стати «документом про капітуляцію» України. В цьому переконаний американський Інститут вивчення війни (ISW), який підкреслює, що Україна навряд чи погодиться на підписання такого документа.
Про це розповідає News IO
Стамбульські протоколи як капітуляція
Спеціальний представник США на Близькому Сході Стів Віткофф, 23 лютого, прокоментував «Стамбульські протоколи» як «орієнтири» для переговорів між росією та Україною. За його словами, угода, заснована на цих протоколах, фактично стане документом про капітуляцію. Президент росії Володимир Путін та інші високопосадовці неодноразово вказували на мирні переговори 2022 року в Стамбулі як на ідеальні рамки для майбутніх домовленостей, покладаючи на Захід певні зобов’язання та поступки.
За словами аналітиків, умови, які були обговорені під час Стамбульських переговорів, фактично означають повну капітуляцію України перед довгостроковими військовими цілями росії. Вони включали вимоги щодо «денацифікації» — повалення демократично обраного уряду України та встановлення проросійської маріонеткової держави, а також «демілітаризації» — обмеження української армії до рівня, який не дозволив би їй захистити себе від ймовірних агресій з боку росії.
Переговори 2022 року та відмова України
Угода також передбачала, що Україна відмовиться від прагнень приєднатися до НАТО та інших безпекових блоків. Президент України Володимир Зеленський у 2022 році відмовився від цих умов, що стало результатом підтримки з боку Європи і США, і, скоріш за все, він відкине подібні пропозиції у 2025 році.
«Стамбульські переговори фактично поступалися давнім вимогам росії», – зазначено в звіті ISW.
Віткофф також заявив в ефірі CNN, що «Стамбульська протокольна угода» може стати основою для мирної угоди між росією та Україною, додавши, що «кожна сторона збирається піти на поступки, чи то територіальні, чи то економічні».
Раніше Володимир Путін стверджував, що так звані «стамбульські домовленості» є основою для будь-яких мирних переговорів. Цей текст, за твердженнями росії, став результатом переговорів у березні 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення.
Проєкт угоди, що отримав назву «Договір про врегулювання ситуації в Україні та нейтралітет України», був підготовлений 7 березня 2022 року. В умовах, які викладалися в ньому, йшлося про суттєве скорочення української армії до 50 тисяч осіб, що у п’ять разів менше, ніж до 2022 року. Ці умови, які фактично означали капітуляцію України, були запропоновані росією після її наступальних дій на всіх ділянках спільного кордону.