У Львові 28 березня провели у вічну путь академіка, почесного громадянина міста Ігоря Юхновського (народився 1 вересня 1925 року на Волині). Відомий громадський і політичний діяч помер 26 березня у віці 98 років у Львові.
Про це розповідає News IO
Панахида відбулася в Покровському катедральному соборі ПЦУ у Львові. Громада прощалася з Ігорем Юхновським на площі Ринок. Сурмач виконав останню мелодію «Тиша». На будівлі міської Ратуші вивісили банер із портретом Героя України.
«Враховуючи політичний склад ВР, коли нас сто проукраїнських депутатів, а решта це еліта більшовицька, то як у тих умовах розраховувати на ухвалення якогось необхідного для України документа, чи Декларації про державний суверенітет, чи через рік Акту про проголошення Незалежності України? Ігор Рафаїлович був цією фігурою, яка уміла це все звести до одного знаменника», – розповів Ярослав Кендзьор, народний депутат України шести скликань.
Ігор Юхновський – перший віцепрем’єр-міністр України у 1992–1993 роках, фізик-теоретик і фронтовик Другої світової війни. Народний депутат України чотирьох скликань, у першу каденцію очолював парламентську опозицію, Народну раду. За президентства Віктора Ющенка Юхновський керував Українським інститутом національної пам’яті.
«Створення Українського інституту національної пам’яті, те без чого ми абсолютно вихолощені. Він добре розумів, що наші засади повинні базуватися на історичному минулому, якого ми не знали, яке було вихолощене. Ігор Юхновський в історії України це окрема постать, яка долучилась до утвердження і розвитку України. Він формував погляд, концепцію, розвиток України. Це моральний авторитет українців», – розповіла Ірина Ключковська, директорка Міжнародного інституту освіти, культури та звʼязків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка».
У 2005 році академіку Ігореві Юхновському присвоїли звання Героя України. Як учений, він займався теоретичною фізикою і працював до останніх днів життя.
«Відомо, що Ігор Юхновський – засновник львівської школи статичної фізики. Він залишив по собі спадок і в державі, і місті, і науці як учений. У Львові створив прекрасний інститут, виховав чудових учнів, які є науковцями світового рівня», – каже фізик Анатолій Негрійко, учень Ігоря Юхновського.
З 2011 року Ігор Юхновський став одним із засновників та учасників ініціативної групи «Першого грудня», як і Мирослав Маринович.
«Ігор Юхновський був дуже природній для нашої місії, нашого мандату, у нашій групі, тому що дбав про моральний вишкіл народу. Він об’єднував покоління. Мати поруч із собою людину, яка воювала в Другій світовій війні, і це в ХХІ столітті, – це надзвичайний звʼязок поколінь. Для мене як політв’язня було важливо, що він жив у радянський час, обіймав посади, але не став гомосовєтікусом. Це стало особливо помітно, коли він став співтворцем сучасних концепцій української держави в час унезалежнення України», – сказав у коментарі Радіо Свобода Мирослав Маринович, політичний в’язень радянського періоду, один із засновників Української Гельсінської групи в коментарі Радіо Свобода.
Громадська панахида відбулася на Личаківському цвинтарі, де в родинному гробівці поховали відомого українця Ігоря Юхновського.