Колишній виконуючий обов’язки президента України Олександр Турчинов відреагував на недавню заяву командувача Військово-морських сил України Олексія Неїжпапи, який в інтерв’ю проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії зазначив, що Збройні сили України могли б захистити Крим від російської анексії за умови наявності відповідного наказу з Києва.
Про це розповідає News IO
На своєму офіційному сайті Турчинов спростував ці твердження, підкресливши, що накази про захист Криму дійсно були віддані.
«Я ухвалив рішення – військовим частинам у Криму зайняти оборону та використовувати зброю в разі штурмових дій та провокацій росіян. Цей наказ зафіксовано протоколом засідання РНБО»
, – зазначив він.
Ситуація в Криму та дезертирство військових
Як повідомив Турчинов, наказ про застосування зброї був повторно підтверджений 18 березня 2014 року після загибелі українського військовослужбовця у Сімферополі. Він також акцентував увагу на тому, що, попри наявні вказівки, багато військових у Криму не виконали накази через масове дезертирство та перехід на бік ворога.
Турчинов підкреслив, що навіть під час штурму штабу ВМС України жоден з українських солдатів чи офіцерів не зумів застосувати вогнепальну зброю. Заявлені твердження про відсутність наказів він охарактеризував як «спотворенням історичної правди» та свідченням некомпетентності або політичної упередженості.
Кількість військовослужбовців та причини капітуляції
Турчинов також нагадав про складну ситуацію в Україні на початку 2014 року, коли країна зіткнулася з хаосом, зрадою частини військових та критичним станом армії.
«Вірність присязі зберегли лише 3 990 українських військових у Криму»
, – підкреслив він. На 1 січня 2014 року в Криму було 103 077 українських військовослужбовців, однак під час штурмів багато з них здавалися без бою, пояснюючи це значною перевагою ворожих сил, деморалізацією особового складу та безнадійністю опору.
Раніше Олексій Неїжпапа, коментуючи ситуацію в 2014 році, зазначив, що команди мали чіткі інструкції для реагування на кризові ситуації, включаючи сценарій захоплення Криму росією. Проте, за його словами, механізм оборони не був запущений через відсутність сигналу.