Головна Агросектор Ціни на вершкове масло досягли рекордних показників через світовий попит

Ціни на вершкове масло досягли рекордних показників через світовий попит

ринок

У листопаді 2024 року світові ціни на продовольство зазнали зростання, досягнувши максимального рівня з квітня 2023 року. Це підвищення було викликане збільшенням цін на молочні продукти та рослинні олії. Зокрема, вершкове масло подорожчало вже чотирнадцятий місяць поспіль, встановивши новий історичний максимум. Основними причинами стали високий попит на внутрішньому та міжнародному ринках, а також обмежені запаси, особливо в Західній Європі.

Про це розповідає News IO

Зростання цін на продовольство

Індекс цін на продовольство ФАО у листопаді 2024 року досяг значення 120,7 пунктів, що на 0,5% більше, ніж у жовтні. Порівняно з аналогічним періодом минулого року, індекс зріс на 5%, але залишався на 20,4% нижче пікового рівня в 160,2 пункту.

Індекс цін на зернові ФАО у листопаді становив 111,4 пункту, що на 2,7% нижче, ніж у жовтні, та на 8,0% нижче, ніж у листопаді 2023 року. Це зниження обумовлене збільшенням поставок завдяки збиранню урожаю в Південній півкулі та покращенню умов для урожаю 2025 року в деяких країнах-експортерах Північної півкулі.

Тенденції на ринку молочної продукції

Індекс цін на рослинні олії ФАО склав 164,1 пункту в листопаді, що на 7,5% більше в порівнянні з жовтнем і є найвищим показником з липня 2022 року. Індекс цін на молочні продукти ФАО у листопаді сягнув 139,9 пункту, зрісши на 0,6% у порівнянні з жовтнем і на 20,1% порівняно з попереднім роком.

«Міжнародні котирування на сухе молоко, особливо на незбиране сухе молоко, демонструють найбільше зростання, що зумовлено відновленням світового попиту та сезонним зниженням виробництва молока в Західній Європі», — зазначають у ФАО.

Ціни на сир також підвищилися через обмежені можливості для задоволення зростаючого імпортного попиту на спотові поставки.

Індекс цін на м’ясо ФАО у середньому становив 118,1 пункт у листопаді, що на 0,8% менше, ніж у жовтні, але на 5,9% більше, ніж рік тому. Зниження викликане падінням цін на свинину, які знижуються вже п’ятий місяць поспіль через великі поставки та слабкий попит у європейському регіоні.

Водночас Індекс цін на цукор ФАО у листопаді склав 126,4 пункту, що на 2,4% менше, ніж у жовтні, і на 21,7% менше, ніж рік тому після двох місяців підвищення.

Нагадаємо, згідно з даними Держстату, у жовтні 2024 року ціни у виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів зросли на 14,7%, в межах України — на 15,0%, за межами України — на 13,5%.