Останнім часом спостерігається помітне зростання цін на живець великої рогатої худоби (ВРХ) в Україні, яке склало майже 20% за короткий період. Вже нині на ринку відчувається брак бичків товарних кондицій.
Про це розповідає News IO
Згідно з інформацією Асоціації виробників молока, ціни на корів вищої вгодованості на 5 лютого піднялися з 64 до 74 грн/кг, при цьому попит залишається стабільним.
Причини зростання цін
Фахівці вказують на активізацію попиту експортерів як головний фактор, що сприяє підвищенню цін. Це зумовлено кількома обставинами, такими як раннє святкування Рамадану у 2025 році та обмежена доступність живця ВРХ з Європейського Союзу через спалахи ящуру.
Зазвичай ринок живця великої рогатої худоби стикається зі спаду попиту у листопаді, після чого він відновлюється в березні через збільшення експортного попиту з арабських країн. Однак, цьогоріч Рамадан розпочнеться 28 лютого, що збільшило запит на забійну ВРХ з боку таких країн, як Ліван та Йорданія, вже з початку січня.
“Проте цьогоріч Рамадан починають святкувати з 28 лютого, тому запит на забійну ВРХ з боку Лівану та Йорданії посилився вже з перших чисел січня. І поки бичків товарних кондицій вже бракує, то стрімке зниження цін на молоко-сировину та нестача обігових коштів на посівну в т.ч. через затримки в оплаті за поставлену сировину можуть стимулювати молочні ферми активніше скорочувати поголів’я. Тому актуальність питання наростає: молоко чи м’ясо?”
Вплив на ринок
Експерти наголошують на важливості цієї тенденції для аграрного сектору, оскільки зростання цін на живець може призвести до серйозних змін у структурі виробництва. Наразі фермери стоять перед вибором між виробництвом молока та м’яса, що потребує термінового аналізу ситуації на ринку.