Ціни на пальмову олію в Малайзії продовжують знижуватись, що значно впливає на ринок соняшникової олії в Україні. Лютневі ф’ючерси на біржі Bursa знизилися на 1,2% до 4758 рінггитів за тонну, що еквівалентно 1070 доларам США. Зниження відбулося на тлі зменшення попиту, зокрема з боку Індії, яка збільшила закупівлі дешевшої соєвої та соняшникової олії.
Про це розповідає News IO
За даними компаній ITS та AMSPEC, експорт пальмової олії з Малайзії за перші 15 днів грудня впав на 6,7-9,8% у порівнянні з аналогічним періодом листопада, досягнувши обсягу 660-671 тисяч тонн. Водночас Індія збільшила імпорт рослинних олій у листопаді на 12% у порівнянні з жовтнем, до рекордних 1,628 мільйона тонн, із значним зростанням імпорту соняшникової та соєвої олії.
Вплив на український ринок
Україна у маркетинговому році 2024/25 вже експортувала 1,5 мільйона тонн соняшникової олії, проте у грудні обсяги експорту зменшилися на 19% у порівнянні з листопадом. Ціни на українську соняшникову олію з доставкою до портів Чорного моря впали до 1090-1100 доларів за тонну. Імпортери з ЄС, маючи значні запаси, знизили закупівлі попри зростання цін на ріпак та ріпакову олію.
Середня ціна на соняшникову олію з доставкою покупцям за останній тиждень зменшилася на 1,8% до 1275 доларів за тонну. Водночас, ціни на соняшник з олійністю 50% впали на 200-300 гривень за тонну до 25000-25500 гривень.
Зміни на світових ринках
На світових ринках, січневі ф’ючерси на соєву олію на Чиказькій біржі знизилися на 2,1% до 919 доларів США за тонну, що відбувається на тлі прогнозів збільшення виробництва сої. Виробництво пальмової олії в Малайзії у грудні, як очікується, скоротиться через несприятливі погодні умови.
«Скорочення виробництва в Малайзії може зупинити падіння цін на пальмову олію. Проте, на соняшникову олію тиснуть збільшені поставки дешевої соєвої олії з Південної Америки та США», — зазначають експерти.
Таким чином, український ринок соняшникової олії зіштовхується з викликами через глобальні зміни цін на олії, що вимагає адаптації вітчизняних виробників до нових умов.