Головна Агросектор Ціни на соняшник в Україні зростають, фермери чекають 28 000 грн для продажу

Ціни на соняшник в Україні зростають, фермери чекають 28 000 грн для продажу

Ціни на соняшник в Україні зростають, але фермери очікують рівня 28 000 грн, щоб активізувати продажі

На ринку соняшнику в Україні триває напружена ситуація між фермерами, які сподіваються на максимальні рівні цін, та переробниками, що стикаються з низьким попитом на олію та обмеженими маржі. Фермери також переживають нестабільність в роботі та коливання цін на сировину і готову продукцію.

Про це розповідає News IO

За останній тиждень в чорноморських портах України експортні ціни на соняшникову олію зросли на 10-20 $/т, досягнувши 1080-1100 $/т, тоді як ціни на соняшниковий шрот піднялися на 10-12 $/т, до 220-225 $/т. Це дало змогу підвищити закупівельні ціни на соняшник.

Цінові коливання та конкуренція

Ріст цін на шрот підтримав зростання вартості фуражних зернових в портах до 220 $/т, але це також обмежується посиленням конкуренції з боку соєвого шроту, ціни на який продовжують падати на світовому ринку.

На ціни соняшникової олії також вплинули ф’ючерси на пальмову олію на біржі Bursa в Малайзії, які за два тижні зросли на 4% до 4542 ринггітів/т або 1022 $/т через зменшення запасів. Однак подальше зростання вартості олії буде обмежене скороченням експорту пальмової олії в лютому.

Прогнози та перспективи

Протягом тижня в Україні закупівельні ціни на соняшник з олійністю 52% зросли на 500-1000 грн/т, досягнувши 26500-27400 грн/т з доставкою на завод. Фермери підвищили ціни пропозицій до рівня 27000-28000 грн/т FCA, вважаючи подальше зростання неминучим.

Однак аграріям слід враховувати, що внаслідок збитків, зазнаних на початку сезону, частина заводів розглядає можливість зупинки виробництв до нового сезону, що може призвести до зниження конкуренції та закупівельних цін на соняшник.

«За оцінками експертів, в Україні вільними для переробки залишаються близько 4 млн т соняшника, які можуть бути використані за 2-3 місяці за поточних темпів переробки.»

Крім того, навесні розпочнуться сезонні розпродажі сільськогосподарської продукції на всіх континентах, а Південна Америка після збирання високих урожаїв збільшить пропозиції рослинної олії.

Якщо бойові дії в Україні призупиняться, можливе падіння цін на нафту на 3-5%, що може посилити тиск на ціни біопального та сировини для його виробництва. Якщо прогнози щодо зростання площ сівби соняшника в Європі, Україні, Казахстані та росії справдяться, ціни на соняшникову олію можуть опинитися під тиском очікувань нарощування виробництва в наступному сезоні.