В Івано-Франківській області правоохоронці за процесуального керівництва обласної прокуратури затримали трьох українців із Києва, Дніпра та Хмельниччини, яких підозрюють в участі у російських інформаційно-психологічних операціях. За інформацією Офісу генерального прокурора, підозрюваним уже вручено повідомлення про підозру.
Про це розповідає News IO
Деталі російської інформаційної спецоперації
Слідство встановило, що затримані особи сприяли окупаційним силам рф у поширенні пропаганди, яка мала на меті дискредитацію українського керівництва та дестабілізацію мобілізаційних процесів. Відомо, що вони брали участь у так званій спецоперації під назвою «Україна зникає безвісти», виконуючи завдання російських спецслужб. За допомогою соціальних мереж фігуранти розповсюджували деструктивні матеріали, у яких фігурували українські військовополонені, змушені озвучувати сфабриковані меседжі за сценарієм ворога.
«За завданням РФ підозрювані виконували так звану спецоперацію «Україна зникає безвісти». Вони поширювали у соцмережах деструктивні заклики, записані за участю українських військовополонених у Курській області, яких ворожі спецслужби змушували озвучувати дезінформацію».
Офіс генпрокурора уточнив, що поширювані відеоматеріали містили заклики до складання зброї, заколоту всередині армії та відмови від виконання наказів командування щодо протидії російській агресії.
Викриття агентурної мережі та подальші слідчі дії
Служба безпеки України заявила про нейтралізацію мережі агентів російської воєнної розвідки, які забезпечували проведення ІПСО «Україна пропадає безвісти». Розслідування встановило, що окупанти змусили вісьмох українських військовополонених записати відео із закликами до діючих військових Сил оборони відмовитися від війни та ігнорувати бойові накази. Для цього ворог обладнав імпровізовану відеостудію у слідчому ізоляторі на території Курської області рф.
За повідомленням СБУ, українських полонених, які відмовлялися брати участь у зйомках, залякували жорстокими тортурами і тримали у нелюдських умовах. Для поширення фейків російські спецслужби намагалися залучати навіть родичів і знайомих полонених.
Крім того, агенти, що погодилися на співпрацю, зізналися у виконанні додаткових завдань — підпалах автомобілів, які належали Силам оборони, та коригуванні повітряних ударів по Україні.
Суд постановив тримати підозрюваних під вартою без можливості внесення застави. СБУ повідомила, що розглядається питання щодо додаткової кваліфікації їхніх дій за статтею про державну зраду. У разі обвинувального вироку підозрюваним загрожує до восьми років позбавлення волі.
За інформацією прокуратури, на території України вже зареєстровано 22 010 злочинів проти національної безпеки, із яких 4 258 — за статтею про державну зраду.