Головна Політика Трамп звільнив керівницю Бюро авторського права США після суперечок щодо ШІ

Трамп звільнив керівницю Бюро авторського права США після суперечок щодо ШІ

Трамп звільнив директора Бюро авторського права після питань щодо навчання ШІ

Президент дональд трамп відправив у відставку ширу перлмутер, яка очолювала Бюро авторського права США. Про її звільнення стало відомо після того, як вона не підтримала використання захищених авторським правом творів для навчання штучного інтелекту, що ініціював Ілон Маск. Це рішення викликало значний резонанс серед політиків та експертів.

Про це розповідає News IO

Причини звільнення та реакція політиків

Джо Морелл, лідер демократів у Комітеті з адміністрації Палати представників, назвав дії трампа «нахабним і безпрецедентним захопленням влади без жодної юридичної основи». Він підкреслив, що звільнення відбулося буквально через день після того, як перлмутер відмовилася погодитися на ініціативи Ілона Маска, спрямовані на використання чужих творів для тренування моделей штучного інтелекту. Перлмутер очолила Бюро у 2020 році, будучи призначеною бібліотекаркою Конгресу Карлою Хейден. Варто зазначити, що цього ж тижня трамп звільнив і саму Хейден.

Питання використання авторських прав для розвитку ШІ обговорюється не лише у держустановах, а й серед технологічних підприємців. Відомо, що трамп у своїй соціальній мережі Truth Social поширив пост адвоката Майка Дейвіса, в якому той стверджує: «технологічні підприємці тепер намагатимуться вкрасти авторські права у творців для прибутків від ШІ».

Звіт Бюро авторського права та вплив на ринок ШІ

У нещодавньому звіті Бюро авторського права США наголошується, що результати розгляду окремих справ щодо використання захищених творів штучним інтелектом остаточно передбачити неможливо. Разом з тим, у документі зазначено обмеження щодо можливості компаній ШІ користуватися захисним механізмом «доброчесного використання». Наприклад, якщо мова йде про дослідження чи аналіз, такі дії можуть бути дозволеними. Однак широкомасштабне комерційне застосування захищених творів для створення конкуруючого контенту, особливо з використанням незаконного доступу, виходить за межі дозволеного.

«Але комерційне використання величезних обсягів захищених творів для створення експресивного контенту, який конкурує з ними на існуючих ринках, особливо якщо це здійснюється через незаконний доступ, виходить за межі встановлених рамок доброчесного використання», – йдеться далі.

Звіт Бюро також містить рекомендацію утриматися від передчасного державного втручання у питання ліцензування, проте зазначає важливість подальшого розвитку ринків, де компанії ШІ сплачують правовласникам за доступ до їх контенту. Серед альтернатив запропоновано розглянути моделі розширеного колективного ліцензування на випадок, якщо на ринку виникнуть значні порушення.

Наразі компанії ШІ, такі як OpenAI, зіштовхуються з численними позовами щодо порушення авторських прав. OpenAI закликає владу США чітко визначити стратегію щодо авторських прав, яка б дозволила певну свободу для ШІ через механізм доброчесного використання. Паралельно Ілон Маск, співзасновник OpenAI та засновник xAI, заявив про підтримку скасування всіх законів про інтелектуальну власність, приєднавшись до закликів інших відомих підприємців у сфері технологій.