Президент США Дональд Трамп виступив із закликом до України та російської федерації негайно розпочати переговорний процес для досягнення миру. У своїй заяві він наголосив на необхідності оперативного реагування з боку української сторони на ініціативу президента рф Володимира Путіна щодо проведення перемовин у Туреччині.
Про це розповідає News IO
Заклики до переговорів і реакція сторін
Дональд Трамп звернув увагу на останні події, що пов’язані з російсько-українською війною, зазначивши, що президент рф відмовився від укладання угоди про припинення вогню, але хоче зустрітися у четвер, 15 травня, в Туреччині для обговорення можливостей припинення кровопролиття. Трамп наполіг, що Україна має погодитися на цю пропозицію якнайшвидше, щоб визначити реальні перспективи досягнення домовленості. У разі, якщо домовленості не буде досягнуто, за словами Трампа, європейські партнери та США зможуть діяти відповідно до обставин. Трамп також висловив сумнів у тому, що Україна зможе укласти угоду з Путіним та підкреслив роль США у Другій світовій війні.
«Президент Росії Путін не хоче укладати угоду про припинення вогню з Україною, а радше хоче зустрітися в четвер (15 травня – ред.) у Туреччині, щоб домовитися про можливе припинення кровопролиття. Україна повинна погодитися на це негайно. Принаймні, вони зможуть визначити, чи можлива угода, а якщо ні, то європейські лідери та США знатимуть, у чому суть справи, і зможуть діяти відповідно! Я починаю сумніватися, що Україна укладе угоду з Путіним, який надто зайнятий святкуванням перемоги в Другій світовій війні, яку неможливо було б здобути (навіть близько!) без Сполучених Штатів Америки. Зустрічайтеся зараз!»
Позиція України та міжнародної спільноти
Раніше президент рф Володимир Путін висловив публічну пропозицію щодо поновлення «прямих переговорів» з Україною 15 травня у Стамбулі. На це президент України Володимир Зеленський у своїй заяві вказав на позитивний сигнал, що росіяни нарешті готові розглядати можливість завершення війни. Зеленський підкреслив, що ключовий крок до реального завершення конфлікту – це негайне припинення вогню, і закликав рф підтвердити намір про повне, тривале та надійне перемир’я, починаючи з 12 травня. Україна готова до проведення перемовин за умови дотримання такого цілковитого перемир’я.
Туреччина зі свого боку заявила про готовність активізувати зусилля для встановлення миру, зокрема запропонувала стати платформою для переговорів між сторонами.
На засіданні «коаліції охочих» у Києві було ухвалено рішення про необхідність повного та безумовного припинення вогню щонайменше на 30 днів, починаючи з 12 травня. Після цієї зустрічі лідери України, Франції, Німеччини, Польщі та Великої Британії провели телефонну розмову із президентом США Дональдом Трампом з метою координації позицій.
За підсумками консультацій Трамп повторно закликав до 30-денного, безумовного припинення бойових дій між Україною та рф, попередивши, що у разі невиконання цієї вимоги США разом із союзниками розглянуть можливість запровадження додаткових санкцій проти москви.